{$ day.Temps.HighTemp $} °

‘Çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerinde çalışmalar yapıyoruz’

‘Çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerinde çalışmalar yapıyoruz’
‘Çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerinde çalışmalar yapıyoruz’

Olcay DÜZGÜN/KAYSERİ,(DHA)- TURKISHTIME’ın Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve TÜBA  Asli Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli liderliğinde gerçekleştirdiği ‘Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Araştırması’nda 1’inci olan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Soylak, “Bu benim için büyük bir mutluluk. Biz özellikle analitik Kimya’da çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerinde önemli maddelerden olan türlerin tayinleri üzerine çalışmalar yapıyoruz” dedi.
ERÜ Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Soylak, Turkishtime’ın Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi ve TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli liderliğinde gerçekleştirdiği ‘Kimya Bilimine Yön Veren 100 Türk Araştırması’nda 1’inci oldu. Önemli bir başarı elde eden Soylak, çalışmalarını laboratuvarında sürdürmeye devam ediyor. Elde ettiği başarıya değinen Soylak, “Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Kimya bilimine yön veren 100 bilim insanı arasında ilk sırada yer aldım. Bu benim için büyük bir mutluluk. Ben aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi asli üyesiyim ve geçtiğimiz Ocak ayında sayın Cumhurbaşkanımızdan TUBİTAK temel bilimler bilim ödülünü aldım. Biz özellikle analitik Kimya’da çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerinde önemli maddelerden olan türlerin tayinleri üzerine çalışmalar yapıyoruz. Özellikle bu merkezde bizim ürettiğimiz yepyeni nano düzeydeki katı maddelerin yapılarının aydınlatılması için  çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.
‘ARAŞTIRMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ’
Erciyes Üniversitesi’nde uzun yıllardan bu yana çalıştığını kaydeden Soylak, “Erciyes Üniversitesi’nde 30 yılı aşkın süredir yürüttüğüm çalışmaların semeresini alarak 100 kimyacı arasında ilk sırada yer aldığımı belirttiler. Tabi ki çok mutlu oldum. Bu konuda bana katkı sağlayan geniş bir gruba sahibim. Halen yurtdışında 20 ülkeden araştırmacılar laboratuvarımıza geldi. Yine Türkiye’de 20’ye yakın laboratuvarda öğrencilerimle birlikte araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız çalışmalarda başarılı sonuçlar alıyoruz. Özellikle geliştirdiğimiz yepyeni metotlarla ve bunların yurtdışındaki saygın dergilerde yayınlanmasıyla gösterdiğimiz çabalarla beraber bu listede yer almam söz konusu oldu. Zaten bu çalışmaları TUBİTAK yönlendirdiği zaman 2020 TUBİTAK ödülüne layık gördü. Yine bu çalışmalarla beraber geçen Aralık ayında TÜBA asli üyesi seçildim. Bu da bana ayrı bir gurur verdi” ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS