Kırklareli’nde bin 380 aileye koronvirüs taraması

Kırklareli’nde bin 380 aileye koronvirüs taraması
Kırklareli’nde bin 380 aileye koronvirüs taraması

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ İl Sağlık Müdürlü Çiğdem Cerit, il genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun bağışıklık oranının tespit edilmesi amacıyla TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) belirlediği, bin 380 eve giderek tarama başlattıklarını açıkladı. Cerit, " TÜİK’in ilimiz genelinde rastgele belirlediği 1380 haneye ulaşılarak her haneden bir kişiye burun boğaz sürüntüsü ve kan testi uygulaması yapılmaktadır.Bu amaçla; Müdürlüğümüze bağlı Toplum Sağlığı Merkezi/İlçe Sağlık Müdürlüklerinin bir hekim ve hekim dışı sağlık personelinden oluşan 20 filyasyon ekibi saha çalışmalarına başlamıştır."dedi.

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü kent genelinde bin 380 hanede koronavirüs taraması başlattı. TÜİK'in rastgele belirlediği evlere giderek test yapılacağını söyleyen Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit,  “ COVİD-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığımız ile İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde alınan kontrol koruma önlemleri sayesinde ülkemiz ve ilimiz adına bir çok aşama kaydedilmiştir” dedi.

Koronavirüs salgını önlemek amacıyla kent genelinde çalışmaların devam ettiğini belirten Cerit, "Toplumsal bağışıklık düzeyi; bir toplumdaki belli orandaki kişinin herhangi bir enfeksiyon hastalığına karşı bağışık hale gelmesi durumunda, tüm toplumun o hastalığı karşı korunmasını ifade etmektedir.Bu kapsamda toplumsal bağışıklık düzeyinin ölçülmesi ve COVID-19 hastalığına yönelik gereken enfeksiyon kontrol-koruma önlemlerinin alınmasında yol göstermesi amacıyla TÜİK’in ilimiz genelinde rastgele belirlediği 1380 haneye ulaşılarak her haneden bir kişiye burun boğaz sürüntüsü ve kan testi uygulaması yapılmaktadır."dedi.

'FİLYASYON EKİBİ SAHA ÇALIŞMASINA BAŞLADI'

Kırklareli'nde 20 filisyon ekibinin sahada çalışmalara başladığını anlatan Dr. Cerit, "Müdürlüğümüze bağlı Toplum Sağlığı Merkezi/İlçe Sağlık Müdürlüklerinin bir hekim ve hekim dışı sağlık personelinden oluşan 20 filyasyon ekibi saha çalışmalarına başlamıştır. TÜİK örneklemine çıkan kişi sayısı ilçelere göre şöyle: merkez 369. Lüleburgaz 558, Babaeski 197, Vize 117, Pınarhisar 76, Demirköy 34, Pehlivanköy 17, Kofçaz 12olmak üzere toplam 1380 kişi hedefimizde 2 haftalık süreçte çalışmaların bitirilmesi planlandı. Ülkemiz için önemli bir çalışma .İlimize hayırlı olsun.”şeklinde konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS