Lüleburgaz TSO, BİLSEM Teknofest’te Türkiye ikincisi oldu

Lüleburgaz  TSO, BİLSEM Teknofest’te Türkiye ikincisi oldu
Lüleburgaz TSO, BİLSEM Teknofest’te Türkiye ikincisi oldu

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)-İSTANBUL’ da  bu yıl 2.si düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılan Kırklareli’nin  Lüleburgaz ilçesindeki  TSO Bilim Sanat merkezi (BİLSEM)İnsanlık Yararına  Teknolojiler Yarışması  Afet Yönetimi kategorisinde “Gözlemci V1”isimli proje ile Türkiye ikincisi oldu.

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17-22 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde  düzenlenen festivale Türkiye'nin 81 ilinden 122 farklı ülkeden toplamda 17 bin 773 takım başvuru yaptı. Havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumda düzenlenen festivalde 2 binden fazla takım 50 bin yarışmacı finalist olmaya hak kazandı.

Yarışmaya Kırklareli'nden katılan tek kurum olan Lüleburgaz TSO Bilsem, yarışmada 3 takımla yer aldı. Danışmanlığını Muzaffer Karakuş'un yaptığı projede öğrenciler Heysem Karakuş, Defne Yaman ve Kayra Çağlayan'ın "Genç Mucitler" takımı "Akıllı Deprem Kilidi" adlı projeleri ile festivalde yer alırken Kurum Müdürü Bünyamin Uslu'nun takım kaptanlığını yaptığı, "Usmaker" projesi ile "Gözlemci V1" projelerinde okul öğretmeni Serkan Kahraman ve Müdür Yardımcısı Muzaffer Karakuş takım üyesi olarak festivalde yarıştı.

Kurum Müdürü Bünyamin Uslu yaptığı açıklamada, "Lüleburgaz TSO Bilim ve Sanat Merkezinde öğrencilerimizin 'milli teknoloji üretme ve geliştirme' konusuna ilgilerinin artması hedeflenmektedir. Bu hedefler doğrultusunda yapılan etkinlikler ve çalışmalarında öğrencilerimizin üretmiş oldukları projeler yapılan değerlendirmeler sonucunda başarılı görülmüş ve final etabına davet edilmiştir" dedi. Uslu, kazanılan Türkiye ikinciliği ile ilgili olarak şunları söyledi.”Depremden sonra  deprem bölgesindeki  alanı  hızlıca görüntülemek için uçan kanat tipi  mini bir İHA’mız  şiddetli rüzgarda hareket edecek ve gözlem yapacak şekilde Lüleburgaz BİLSEM tarafından tasarlanarak imal edildi.”

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS