OSBÜK VE TOBB UYUM, arasında ‘Arabulucukta İşbirliği’   protokolü imzalandı

OSBÜK VE TOBB UYUM, arasında ‘Arabulucukta İşbirliği’   protokolü imzalandı
OSBÜK VE TOBB UYUM, arasında ‘Arabulucukta İşbirliği’   protokolü imzalandı

KONYA,(DHA)- ORGANİZE Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi arasındaki iş birliği protokolünün imzaları OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Başkanı Cemil Çiçek tarafından atıldı.

OSB'lerin arabuluculuk hizmetlerinden daha etkin faydalanacağı protokole ilişkin OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lere sağlanacak hizmetleri anlattı. Kütükcü, “Organize sanayi bölgelerimizdeki sanayicilerimiz, karşılaştıkları ihtilafları uzayan dava süreçlerine girmeden, daha hızlı, sürdürülebilir ve ekonomik yollardan çözüme kavuşturacaklar. Artık OSB'lerimiz, OSB’lerimizdeki 64 bin işletmemiz arabuluculuk hizmetlerinden daha etkin faydalanabilecek. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Uyum Başkanı Cemil Çiçek’e teşekkür ederim” dedi.
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, arabuluculuğun aslında Türk iş dünyasına uzak olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ahilik sisteminde, ticari ihtilafları Ahiler çözerdi. Esnaf içerisinde ortaya çıkan ihtilaflar, Ahi teşkilatı içerisinde karşılıklı mutabakatla çözüme kavuşturulur, mahkemeye çok ama çok nadiren başvurulurdu. O yüzden bize hiç yabancı değil. Ancak tabii rekabetin her geçen gün biraz daha yoğunlaştığı günümüz ticari hayatında, birtakım anlaşmazlıklar da olabiliyor. İşte TOBB Uyum ile protokolünü imzalayacağımız arabuluculuğun amacı da bu tür anlaşmazlıklarda konuyu yargıya taşımadan çözüm üreterek, hem yargının yükünü hafifletmek hem de taraflara hızlı yol aldırabilmek. Bu çözüm yönteminde, adli yargı ve tahkimde olduğu gibi bir kazanan veya kaybeden yok. Tam bir kazan-kazan modeli. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin girişimleri ile kurulan TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi de, bu ticari uyuşmazlıkların çözümüne ve “kazan-kazan” anlayışının gelişmesine kritik katkılar sunuyor.”   
İmzalanan protokolle, OSB’lerin arabuluculuk hizmetlerinden çok daha etkin faydalanacağını dile getiren Başkan Kütükcü, protokolle, TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin OSB’ler ile işletmelere başta ‘Zorunlu Arabuluculuk ve İhtiyari Arabuluculuk Hizmeti’ olmak üzere ‘Müzakere Hizmeti’ ile ‘Eğitim ve Sertifika Hizmeti’ gibi birçok farklı başlıkta katkı sağlayacağını  kaydetti. Kütükcü, “Bu süreçte Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak biz de, bir köprü görevi üstleneceğiz. OSB’lerimiz, arabuluculuğa konu olacak bir ihtilafla karşılaştıklarında önce OSBÜK’e başvuru yapacaklar. OSBÜK bu konuyu inceleyecek, ardından TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ne iletecek. Böylece organize sanayi bölgelerimizdeki sanayicilerimiz, karşılaştıkları ihtilafları uzayan dava süreçlerine girmeden, daha hızlı, sürdürülebilir ve ekonomik yollardan çözüme kavuşturacaklar.”dedi.
TOBB UYUM Başkanı Cemil Çiçek ise, iş dünyası açısından önemli bir protokole imza atıldığını ifade etti.  Çiçek, iş davalarının uzun sürmesi ve bu nedenle hak kayıplarına neden olduğu için gelişmiş ülkelerde çeşitli çalışmaların yapıldığını, alternatif uyuşmazlık çözümünün arandığını anlattı. Arabuluculuğun mahkeme işlemlerine göre çok daha uygun olduğunu söyleyen Çiçek, “Giderek birçok alanda ihtilaf mahkemeye taşınmadan evvel arabuluculuk yolunu deneyin. İhtilafı kendi aranızda çözebilecekseniz boş yere mahkemeleri meşgul etmenin gereği yok. Arabuluculuk gibi modern yöntemlere bütün gelişmiş ülkeler başvuruyor ve büyük ölçüde ihtilaflarını bu yollarla çözüyor” dedi.
TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin iş dünyası için önemli bir konu olan arabuluculuk hizmeti verdiğini aktaran Çiçek, arabuluculukta ihtisaslaşmanın artacağını kaydetti.  Türkiye’nin kazancında iş dünyasının büyük bir alın teri olduğunu söyleyen Başkan Çiçek, “Arabuluculuk müessesi devreye girdikten sonra iş davalarının yüzde 70’ten fazlası bu yolla çözülüyor. Bu çok önemli bir şey. Bu taraflar ve devlete getirilen yükler bakımından önemli. Arabuluculuk sayesinde taraflar da kucaklaşarak ayrılıyor.’’dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS