Midyat'taki 500 yıllık tarihi çarşı ile yapı restore ediliyor

Midyat'taki 500 yıllık tarihi çarşı ile yapı restore ediliyor
Midyat'taki 500 yıllık tarihi çarşı ile yapı restore ediliyor

Mehmet Halis İŞ/ MİDYAT,(DHA)- MARDİN'in Midyat ilçesindeki 500 yıllık tarihi çarşı ile 200 yapının restorasyon çalışmaları başlatıldı.
Midyat Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) işbirliğinde 'Kadim Midyat Eski Kimliğine Kavuşuyor' projesi kapsamında ilçedeki 500 yıllık tarihi çarşı ile 200 yapının restorasyon çalışmalarına başlandı. Midyat Belediye Başkanı AK Parti'li Veysi Şahin, ilçenin tanıtımı ve kente ait marka değerlerin yaşatılması yapılan çalışmalar kapsamında 500 yıllık tarihi çarşının yenileceğini söyledi.
Akçakaya, Işıklar ve Ulu Cami mahallelerinde bulunan bina, dükkan ve hanların bulunduğu 200 yapı restorasyonu için 2,5 milyon TL ödenek ayrıldığını aktaran Şahin, "Tarihi dokuyu canlandırmak amacıyla başlattığımız sokak iyileştirme çalışmalarımıza bugün Süryani kardeşlerimizin çok yoğun olarak yaşadığı eski bir mahalleden başlamış bulunmaktayız. Bu projenin ilçemize, Mardin'imize, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu çarşıyı aslına uygun onaracağız. Ben Süryani kardeşlerimizden de bu konuda yardımlarını, desteklerini bekliyoruz. Belediye ve DİKA olarak elimizden gelen en güzel uygulama projesini yapmaya çalışacağız. Allah'ın izniyle burayı bitirdikten sonra Konukevi tarafında yöneleceğiz. Ondan sonra kuyumcular çarşısı ve Estel'deki köşk meydanını düzenleyeceğiz. Beton yapıları tamamen yıkıyoruz. Tuğla ve briket olan bölmeleri de yıkacağız, bunların yerine Midyat taşı bırakılacak.  Eski taş ve eski dokuya uygun olmayan ne varsa hepsi sökülecek. Aslına uygun yeniden onarılacak ve restore edilecek. Hedefimiz Midyat'ı hem cazibe merkezi yapmak hem de tarihi dokuyu canlandırmaktır. Bunun içinde titizlikle çalışacağız" dedi. 
Belediye Başkanı Şahin'in konuşmasının ardından restorasyon çalışmaları düzenlenen törenin ardından başlatıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS