Akdeniz Belediyesi’nde, işçi ücretlerine yüzde 10 zam

Akdeniz Belediyesi’nde, işçi ücretlerine yüzde 10 zam
Akdeniz Belediyesi’nde, işçi ücretlerine yüzde 10 zam

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ile Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında, belediyenin kadrolu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesi için imza töreni düzenlendi.


Belediye konferans salonunda düzenlenen imza töreninde tarafların oturduğu masaya; 'imzamız, işçimizin kararıdır' yazılı pankart asıldı. Çalışanların sosyal haklarında birçok iyileştirme sağlayan sözleşme ile işçilerin ücretlerine ilk yıl yüzde 10 zam yapıldı. Bu zam, sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 13 ile yüzde 15 oranında ücretlere yansıyacak. Sözleşmede 25 TL günlük izin harçlığı da sağlanırken; sözleşme gereği ikinci yılda, ücretler ve sosyal yardımlara ‘enflasyon oranında’ zam da eklenecek.


Törende konuşma yapan Başkan Gültak, işçiye ve emeğe büyük değer verdiklerinin altını çizerek, belediye personeline; enflasyon rakamlarının üstünde zam verdiklerini belirtti. Akdeniz Belediyesi’ni 225 milyon borç yükü ile devraldığına da dikkat çeken Başkan Gültak, şu ana kadar da 15 milyon TL borç ödediklerinin altını çizdi. “Tüm sıkıntılara rağmen işçimizin yanında yer alıyoruz” diyen Başkan Gültak; seçimlerin ardından Akdeniz’de göreve geldikten hemen sonra ilk olarak tüm belediye personeli ile yaptığı toplantıda bir söz verdiğini ve sözünde de durduğunu vurguladı. Sözlerini; “Bana göre; belediye demek, ev demek. İyi gününde de kötü gününde de işçimizin yanında olacağız” şeklinde sürdüren Başkan Gültak, şöyle konuştu; “Tek isteğim; güler yüz, mesaiye uyma ve çalışmaydı; Bunları yapan herkes başımın tacıdır, ağabeyimdir, kardeşimdir dedim. Bugüne kadar da aynı şekilde devam ettik” dedi.


Sözlerini, "Mersin’de ve belki de Türkiye’de, hiç işçi çıkarmayan tek belediyeyiz” sürdüren Başkan Gültak, şöyle konuştu; “Çünkü biz bir aileyiz. İşçimizi karşımıza alıp varsa sıkıntılarını dinliyoruz. Ben, her hafta eşimle birlikte bir işçimizi evinde ziyaret ediyorum. Çaylarını içiyor, muhabbet ediyoruz. Amacımız ve tek derdimiz, Akdeniz’de yaşayan insanlarımıza en iyi hizmeti vermek. Hiç kimsenin siyasi görüşü, yaşantısı, mezhebi, dili, dini, ırkı beni ilgilendirmiyor demiştim. Aynı noktadayız. Beş yıl boyunca da aynı noktada duracağımızın sözünü veriyoruz. Güneş, Akdeniz’den artık farklı doğuyor, sizlerin sayesinde. Mersin artık daha sıcak, daha güzel ve daha aydınlık.”

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan da konuşmasında, Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’a; gerek hizmetleri, gerekse de işçiye ve emekçiye yaklaşımı nedeniyle teşekkür ve tebrik etti. Arslan; “Sayın Başkanımız, gerçekten burada bir toplu sözleşmeden daha önemli bir şeyi başarmış. Bu çok önemli ve çok kıymetlidir. Akdeniz Belediyesi’nde huzuru, iş barışı ve iç barışı sağlayıp koruyan Gültak Başkanımızı takdir ederiz” dedi.

Konuşmalardan sonra Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS