Başkan Gültak, tarihi Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti

Başkan Gültak, tarihi Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti
Başkan Gültak, tarihi Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti

MERSİN, (DHA)-AKDENİZ Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kentin en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Tarihi Zafer Çarşısı içerisinde faaliyet gösteren esnafları ziyaret ederek talep ve sıkıntılarını dinledi.
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın ziyaretine, AK Parti İlçe Başkanı Emin Genç, Belediye Başkan Yardımcıları, Zafer Çarşısı Esnaf Dernek Başkanı Bekir Algüllü ile Kunduracılar Odası Başkanı Fatih Özcan eşlik etti.
Ziyaretine çarşı esnafına simit ikram ederek başlayan Başkan Gültak, ardından da dükkanları ziyaret etti, ikram edilen çaylar eşliğinde esnafla sohbet etti. Ziyareti nedeniyle Başkan Gültak’a teşekkür eden esnaflar; kentin en eski ve en kalabalık yerlerinden biri olan Zafer Çarşısı’nın yenilenip görüntü kirliliğinin ortadan kaldırılması, dükkanların aynı renge boyanması, kapı girişleri ve kaldırımların yenilenmesi gibi konularda taleplerini dile getirdi.
Belediye Başkanı olarak, uyarı ve görüşlerini belirtmenin yanı sıra, Akdeniz’de yaşayan halkın ve ekmeğini kazanan esnafın düşüncelerine tercüman olmanın görevi olduğunu belirten Başkana Gültak ise bir esnaf çocuğu olarak, sorunlarını dinleyip çözmekten kaçmadığını söyledi.
Zafer Çarşısı ve Hamam Sokağı’nda 4 yer noktasında Büyükşehir Belediyesi’nden talepleri olduğunu dile getiren Başkan Gültak, “Daha önce de Çamlıbel’i ilgilendiren bir projemizi hayata geçirmekle ilgili talebimiz vardı fakat bu konuda bize yetki verilmedi. Tabi Çamlıbel esnafının da bir an önce müdahil olmaları gerektiğini söyledim. ‘Yapacağız’ dediler, bekliyoruz. 9 Mart tarihli resmi yazıyla, ‘Zafer Çarşısı’nın da bulunduğu alanlarda sokak sağlıklaştırma projesi için yetki istedik. 26 Mart tarihinde, 43098 sayılı resmi yazı ile Büyükşehir, bu talebimizi de uygun bulmadığını bildirdi. Bu bölgede de yenileme alanı var. Büyükşehir Belediye Başkanımız, ‘Ben bu yenileme alanlarını yapmak istiyorum ama etaplara böleceğim' dedi. Kanunen böyle bir yetkisi var, buna saygı duyduk. Çünkü büyük bir alan olduğu için hepsini bir anda yapmak kolay değil. Birinci etabın içinde bu bölgenin de olduğunu biliyorum. Zafer Çarşısı, Balık Pazarı, Kasaplar Çarşısı ve Camiişerif’te de birkaç bölgeyi biliyorum. Meclis’ten yetki alınması gerekiyordu. Cumhur İttifakı olarak, birinci etabın sınırlarına destek verip Meclis’ten geçirdik" dedi.
Başkan Gültak, çarşı ile ilgili Akdeniz Belediyesi’nin de projeleri olduğunu belirterek, "İstiklal Caddesi, Hastane Caddesi, parça parça planlanıp revize edilebilir. Millet Bahçesi ve Çamlıbel’deki değişim çarşıyı da değiştirecek. Tabi buranın değişime ayak uydurması lazım. Fakat 6 aydır bir değişim olmadı. Umarım bir an önce uygulama planları ortaya çıkar. Başkanımız buraya gelir ve esnaflarla toplantı yapar. Kimseyi zan altında bırakmak istemem fakat bizim de esnafımızın da aldığı ve buraların yıkılıp ‘meydan’ yapılacağı duyumları var. Eğer bu gerçek ise ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da hayallerinde bu var ise saygı duyarım. Ama acaba buradaki esnaf meydan istiyor mu? Bu konu konuşulup tartışıldı mı? Eğer buradaki esnaflar taşınacak ise; taşınacakları yer neresi, hazırlık yapıldı mı gibi birçok soru var" diye konuştu.
Başkan Gültak, bu sorulara yanıt verecek olan kişinin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer olduğunu da kaydederek; "Seçer’in projeler hazırlatıp takip ettiğini biliyorum. Zira bize de uzmanlarını gönderdi. Tabi esnaflarımız adına kendisine teşekkür ediyorum. Şimdi yapılması gereken; bu projelerin bir an önce tamamlanıp ortaya çıkarılması, mutlaka ve ilk önce de esnaflarımızla paylaşmasıdır. Esnaf arkadaşlarım ne diyorsa ben de onların yanındayım. Yeter ki esnafımız, akşam kepenklerini kapatınca evlerine mutlu ve huzurlu dönsünler. Ben de seçilmiş bir belediye başkanıyım. Halkımız, 2024 yılında bana da hesap soracak; ‘Gel bakalım, onca esnaf gezdin de ne yaptın?’ İş yapacak mekanizmaları tetiklemek gerekiyor. Bir an önce buraya el atılması gerektiğini, ödenek ayrılması ve projeler hazırlanması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda hem hükümetimizin olanaklarını sağlama noktasına yardımcı olmaya ve belediyemizin de desteğini vermeye hazırım" ifadelerini kullandı.
Başkan Gültak, son olarak Mersinliler'e vefa çağrısı da yaparak, vatandaşlardan, tarihi Zafer Çarşısı esnafına sahip çıkmalarını ve alışverişlerini buralardan yapmalarını istedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS