hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başkan Sarıyıldız muhtarlarla buluştu

  Başkan Sarıyıldız muhtarlarla buluştu
  expand

  Başkan Sarıyıldız muhtarlarla buluştu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MERSİN, (DHA)-AKDENİZ Belediyesi Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, beraberlerinde başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile müdürlerin katılımıyla, ilçeye bağlı 65 mahallenin muhtarları ile bir araya geldi.

  Kazanlı Hürriyet Mahallesi’nde bir restoranda gerçekleşen kahvaltılı buluşmada Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından başlayan yeni döneme dair hizmet ve projelerini açıklarken, muhtarlar da mahallelerinin sıkıntılarını, vatandaşların talep ve şikayetlerini ileterek çözüm istedi.

  Akdeniz Belediyesi Başkanı Sarıyıldız, muhtarlık görevinin önemine dikkat çekerek, “Bizi başarıya götürecek şey farklılıklarımızla ve zenginliğimizle bir araya gelerek Halil İbrahim sofrasında aynı aşı, aynı suyu paylaşmaktır. Seçim süreci geride kaldı. Şimdi yorgunluğu üzerimizden atıp çalışmaya başlamamız gerekiyor. Tez elden bizlerin halkımıza, sizlerin de mahalle sakinlerine vermiş olduğun vaat ve sözleri yerine getirme dönemi başlamıştır. Muhtarlarımızın taleplerinin, beklentilerinin imkanlar dahilinde ve gecikmeksizin yerine getirilmesini sağlayacağız” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akdeniz'in nüfus olarak Toroslar ve Tarsus’tan daha az olduğunu ancak Akdeniz'in, Mersin’in kalbi olduğunu kaydeden Sarıyıldız, “Kentin ekonomisi de Akdeniz’de dönüyor. Tarım arazileri, limanı ile iş ve istihdam alanları ile Akdeniz, Mersin’in atan kalbi. Halklarımıza büyük bir umut vaat ediyor. Ama ne yazık ki bunun karşılığını sahada göremiyoruz. Akdeniz, Mersin’in en önemli ilçesi fakat yatırımları, hizmet ve büyük projelerin aynı hassasiyetle yapıldığı bir bölge değil. Biz ise bu dönem, bu makus kaderi değiştirmek için, halklarımızın yararına bir pratik sergileyeceğiz. Hiçbir zaman ayrımcılık yapmayacağız, kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Biliyoruz ki Akdeniz’de tüm halklar, inançlar, bütün kesimler iç içe ve kardeşçe yaşıyor. Omuz omuza durup, kol kola girersek aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Akdeniz, bunu daha önce başardı yine başarabilir” diye konuştu.

  Sürekli halkın içinde olacaklarını ve koruma ordusuyla gezmeyeceklerini dile getiren Sarıyıldız, "Derdimiz halkımıza hizmet üretebilmek. Derdimiz, Akdeniz’de yaşayan yoksul, işçi, emekçi halkımızın yaşanabilir bir hayat sürmesini sağlamak. Onuru, şerefi ve namusu ile çalışan işçi ve emekçi kardeşlerimize daha iyi bir ekonomik durum sağlama. Bunun için çalışacağız, köylüye, çiftçiye, tarımla uğraşana, gençlere, kadınlara yönelik projelerimiz olacak. Çocuklarımıza güvenli oyun alanları sağlayacağız. Akdeniz’i, çimento kent görüntüsünden uzaklaştırıp yeni yeşil alanlar inşa edeceğiz. Bakınız, halkımız, hizmet üretmeyen, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve kırıcı söylem kullananlara geçer oy vermedi, sınıfta bıraktı. Yeni dönemde bizler, muhtarlarımız vesilesiyle halkımıza ulaşmak istiyoruz. Gerekirse ev ev, hane hane gezip insanlarımıza misafir olacağız” ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'YAŞANABİLİR BİR KENT İNŞA ETMEMİZ LAZIM'

  Kentleri, her yönüyle güvenilir yaşam alanlarına dönüştürmek gerektiğini vurgulayan Sarıyıldız; sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bunu da halkın ihtiyaçlarını gözeten, yerinde dönüşümü esas alan, mahallelinin kendi özgünlükleri ile yaşamasını sağlayan projelerle yaşanabilir bir kent inşa etmemiz lazım. Bulunduğu yeri istemeyen, vatandaşın taleplerini dikkate almayan, kenti bir çimento, beton yığınına dönüştüren projeler, bizim onaylayabileceğimiz projeler değildir. Vatandaşın mağdur olduğu, yüzlerce dava ile bu mağduriyetin uzun yıllar sürdüğü projelerle değil. Vatandaşın istediği, kendi özgünlüğü ile yaşayabileceği bir projeye belediye destek verecek. İnsanların evini yıkıp, üzerine uzun uzun katlar dikebileceği, evlerini de borçla satabileceği projeler değil. Aksi halde belediye, belediye olmaktan çıkar, şirkete dönüşür, rant politikaları ile anılır."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Devraldıkları borç yüküne de atıfta bulunan Sarıyıldız, “Bizler, halkımızın vergileri ile sermayesi dönen bir belediyeyiz, kamu kurumuyuz. Kamu harcamalarına dikkat etmeliyiz. Halka hizmete giderken tasarrufta olmayacağız. Ama belediye harcamalarında tasarrufa gideceğiz. Çünkü üzerimizde çok ciddi bir borç yükü var. Belediyemiz, açıkladığımız 652 milyon TL borcun üzerinde, yolda olan hak edişlerle birlikte ciddi bir borç yükü altında. Belediyemizin gelirleri de ortada. İlçe sınırlarımız belliyken milyarı bulacak yüksek bir borç ne şekilde yapıldı, hepimizin üzerine düşünmesi gereken bir durum. Tabi biz bu borçları mazeret gösterip şikayet ederek, hizmet üretmeme bahanesi yapmayacağız. Gerekiyorsa halkımızla birlikte elimize kazmayı, küreği ve süpürgeyi alıp sokaklarımızı, parklarımızı ve caddelerimizi temizleyeceğiz. Halkımıza sözünü verdiğimiz hizmetleri mutlaka yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akdeniz Belediye Başkanı Sarıyıldız’ın konuşmasından sonra tek tek söz alan ilçeye bağlı mahalle muhtarları da hem bölgelerinde yaşadıkları sorun ve sıkıntıları, hem de mahalle sakinlerinin bazı talep ve şikayetlerini anlattı. Dile getirilen sıkıntıların ilgili müdürlerce not edildiğini söyleyen Başkan Sarıyıldız, sorunların kısa, orta ve uzun vadede çözüleceğinin altını çizdi. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow