Akkuyu'da 4'üncü ünitenin temeli atılacak

Akkuyu'da 4'üncü ünitenin temeli atılacak
Akkuyu'da 4'üncü ünitenin temeli atılacak

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'in Gülnar ilçesinde yapımı süren, Türkiye'nin ilki olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) 6 bin çalışanla 3 ünitede birden yoğun tempoda çalışmalar sürdürülürken dev projede bu yıl sonuna kadar 4'üncü ünitenin temelinin de atılması hedefleniyor.
Türkiye, nükleer enerjiye kavuşmak için gün sayıyor. Çalıştırdığı 6 binden fazla kişi ile Türkiye’nin önemli istihdam projelerinden biri haline gelen Akkuyu NGS'de çalışmalar 3 ünitede birden yoğun tempoda sürdürülüyor. Dev projede 2021 sonuna kadar 4’üncü ünitenin temelinin de atılması hedefleniyor.  Akkuyu'nun 4 ünitesinin de devreye alınması ile, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 10'u karşılanacak.
Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, iddialı projede 2020 yılı için planlanan tüm süreçlerin eksiksiz tamamlandığını kaydederek, 2021 yılında 4’üncü güç ünitesinde bulunan nükleer adanın ve türbin adasının temel çukurlarının açılacağını, son aşamada da reaktör binasının temel plakasının betonunun döküleceğini söyledi. Bu yılın çalışma takviminin çok yoğun olduğunu belirten, "2021 yılında, birinci güç ünitesinin reaktör binasında, reaktör basınç kabı ile 4 buhar üreteci, ana sirkülasyon pompası, buhar üreteçleri, acil durum soğutma tankları ve dairesel vinçlerin montajı, iç koruma binası kubbesinin montajı, ana sirkülasyon boru hattının kaynak işleri gibi bir dizi temel montaj işlerinin yapılması planlanıyor. İkinci güç ünitesinde ise iç koruma binasının ikinci ve üçüncü katmanlarının montajını yapmayı ve ana sirkülasyon pompa ünitesinin kurulacağı alanın zeminine beton dökmeyi planlıyoruz. 3’üncü güç ünitesinde reaktör binasının dairesel duvarlarının inşası ve dairesel koridorun beton çalışmaları yapılacak. Ayrıca, kor tutucu ve iç koruma binasının birinci katmanının 3’üncü güç ünitesine montajını planlıyoruz" dedi.
Tüm işlerin planladığı şekilde devam ettiğini ifade eden Sergey Butckikh, "Geçtiğimiz yıl, birinci ünitenin reaktör binası ve makine bölümünün temel plakaları hazırlandı. En önemli ekipman parçalarından biri olan 'Kor Tutucu' projede öngörülen yere yerleştirildi. 2020 yılı içerisinde ayrıca, reaktörün iç muhafaza binasının ikinci katmanının kurulumu da tamamlandı. Pompa istasyonlarının inşaatı ise yakın gelecekte başlayacak. Yine ikinci güç ünitesinde reaktör ve türbin binalarının temel plakalarının kurulumu tamamlandı ve kor tutucu projede öngörülen konumuna yerleştirildi. Üçüncü ünitenin inşaat alanında, reaktör ve türbin binalarının temel plakalarının beton hazırlığı tamamlanıyor. Bunun ardından temel güçlendirme ve betonlama çalışmalarına geçeceğiz. NGS güç ünitesi binalarının inşaatına paralel olarak inşaat ve montaj üsleri, yakıt depoları, deniz hidroteknik yapıları ve şalt sahası gibi yardımcı tesislerde de çalışmalar devam ediyor. Akkuyu NGS’de çalışan personel için yaşam alanının inşaatı da başladı. Bizim için önemli olaylardan biri de Mayıs 2019 da Doğu Kargo Terminali’nin inşaatının tamamlanması. Hali hazırda projenin ana nakliye merkezi konumunda olan terminale düzenli olarak inşaat malzemeleri ve ekipman sevkiyatı yapılıyor. Akkuyu NGS'nin deniz kıyısında yer alması nedeniyle, deniz hidroteknik yapıları santralin işletilmesinde son derece önemli bir işlev görecek. Şu anda, bu doğrultuda su giriş yapısının inşaat alanında tarama çalışmaları devam ediyor ve antifer beton bloklar kullanılarak yapılan kıyı güçlendirme çalışmaları sürüyor" diye konuştu.
Şu ana kadar santralin birinci ve ikinci güç ünitelerine ait önemli ekipmanların üretildiğini ve kor tutucuların montajının kaydeden Butckikh, "Eylül ayının sonunda Doğu Kargo Terminali’ne birinci ünite için dört adet buhar üreteci teslim edildi. Kasım ayının başında ise birinci güç ünitesinin en önemli ekipmanı olan reaktör basınç kabı sahaya ulaştı. Kasım ayının sonunda, Atommash fabrikası, Akkuyu NGS'nin birinci güç ünitesinin reaktör basınç kabı kapağının üretimini tamamladı" ifadelerini kullandı.
Ekipmanların üretim süreci ile sahadaki inşaat ve montaj işlerinin gidişatının, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından her aşamada yakından takip edildiğini ifade eden Butckikh, üretim tesislerinin faaliyetlerinin de NDK tarafından belirlenen şartlar ile, ilgili ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS