Başkan Özdemir: Bakliyat sektörü pandemi sürecini başarıyla yönetti

Başkan Özdemir: Bakliyat sektörü pandemi sürecini başarıyla yönetti
Başkan Özdemir: Bakliyat sektörü pandemi sürecini başarıyla yönetti

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)- MERSİN Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, dünya genelinde yaşanan korona virüs salgınıyla birlikte öncelikle tarım-gıda sektörü ve özelinde ise anavatanı Anadolu olan bakliyat ürünlerinin önemi kendisini açık bir şekilde gösterdiğini dile getirerek, "Mersin, bakliyat sektörü pandemi sürecini başarıyla yönetti" dedi.
Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyat ürünlerinin virüs salgınının başlangıcından bu yana temizlik ve kişisel hijyen malzemeleri ile birlikte en fazla talep gören ürünler arasında yer aldığını belirterek, "Bu satın alma eğiliminin ise üç temel nedeni bulunmaktadır:  bakliyat ürünleri sağlıklıdır, ekonomiktir, bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilirler. Tüm bu özellikleri nedeniyle bugüne kadar sadece diyetisyenler tarafından önerilen bakliyat ürünleri, son beş aylık süreçte başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere BM ve birçok ülkenin ilgili bakanlıklarının da hastalık ile mücadele rehberlerinde kendisine yer bulmuştur" diye konuştu.
Bakliyat ürünlerine olan yoğun talebin nedenlerinin iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Özdemir, "Çünkü salgının başladığı ilk zamanlar bakliyat ürünlerinin tercih edilme nedeni daha çok ekonomik olma ve bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilme özelliklerine dayanıyordu. Ancak sonraki aşamada bakliyat ürünlerinin sağlık açısından olan faydalarına ilişkin de önemli bir farkındalık oluştu. Yüksek besin değerinin yanında özellikle virüslerin çoğalmasını engelleyen ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar olarak ön plana çıkmaları, bakliyat ürünlerinin daha da fazla talep görmesi ile sonuçlandı. Bu yoğun talebin karşılanmasında ise ülkemizin ve kentimizin önemli bir misyon üstlendiği kanısındayım. Öncelikle yurtiçinde 2-3 kat artmış olan talebin yerine getirilmesinde ülkemiz hiçbir sıkıntı yaşamadı. Diğer yandan, yurtdışında gerçekleşen talep artışından da pay alabildik. AKİB verilerine göre 2020 yılının ilk beş aylık döneminde ülkemizin bakliyat ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 artış göstermiştir" ifadesini kullandı.
Tedarik zincirinde hiçbir kırılma yaşanmadan Türkiye’nin gösterdiği başarılı performansta Mersin bakliyat sektörünün önemli payı olduğunu kaydeden Başkan Özdemir, şunları söyledi:
"Çünkü Türkiye bakliyat sektörünün tüm bileşenleri kümelenmiş bir şekilde kentimizde toplanmıştır. Rakamlar ile ifade etmek gerekirse, ülkemizde bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de kuruludur. Ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 80'i Mersin üzerinden yapılmaktadır. Mersin’de yaklaşık 250 firma bu sektörde çalışmakta olup istihdama önemli katkı sağlamaktadır. Başta Sayın Valimizin icraat ve çözüm odaklı yaklaşımı, diğer yandan İçişleri Bakanlığımızın özellikle sokağa çıkma yasağı olduğu dönemlerde tarım-gıda sektörünün muaf tutulmasına yönelik hızlı adımları sayesinde bakliyat ticaretinin merkezi Mersin’de firmalarımız kesintisiz, özveriyle ve günde üç vardiya halinde çalışarak bu sürecin herhangi bir aksama yaşanmadan geçirilmesine büyük katkı sunmuşlardır."
Özellikle pandemi sürecinde bakliyat ürünlerinin protein ve mineral içeriği, yüksek besin değeri, antiviral ve prebiyotik özellikleri, çok çeşitli hastalıklar ile mücadelede etkinliği birçok niteliği ön plana çıktığına dikkat çeken Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bundan sonraki aşamada bakliyat ürünlerinin bu çok yönlü faydalarına ilişkin oluşan önemli farkındalığın başta genç nesillerimiz olmak üzere artarak devam etmesini sağlamamız gerektiği kanaatindeyim. Ana hedefimizin bakliyat üretimi ve tüketimini daha da artırmak olmalıdır. Böylece, ülke olarak, sektörümüz 1980'li yıllarda yaşadığı altın çağını yeniden yakalayabileceği gibi bakliyatta hem iç hem de dış ticaretin merkezi olan Mersin de konumunu daha da güçlendirecektir."

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS