Başkan Seçer: Pamukluk Barajı’ndan temiz içme suyu sağlarsak çok muazzam bir iş olur

Başkan Seçer: Pamukluk Barajı’ndan temiz içme suyu sağlarsak çok muazzam bir iş olur
Başkan Seçer: Pamukluk Barajı’ndan temiz içme suyu sağlarsak çok muazzam bir iş olur

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, içme suyu konusunda Tarsus Pamukluk Barajı’nın çok önemli bir yatırım olduğunu dile getirerek, "Buradan temiz içme suyu sağlarsak çok muazzam bir iş olur" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, muhtarlarla buluştu. Burada, sosyal belediyecilik anlayışı ile gerçekleştirdikleri hizmetler konusunda bilgi veren Başkan Seçer, engelli bireylerin konuk edildiği ve şu anda Toroslar’da hizmet veren Mola Evi’nin sayısını artıracaklarını söyledi. Başkan Seçer, ambulans hizmetinden 13 ilçede toplamda 12 bin 930 vatandaşın yararlandığını belirtti. Başkan Seçer, "Gülnar’da bir Konuk Evimiz var, 32 kapasiteli, erkek öğrencilerimize hizmet verecek. Yine Akdeniz ilçemizde üniversiteden yaptığımız bir protokolle aldık, 120 kişi kapasiteli. Bunların tadilatları sürüyor. Haftanın 6 günü 44 farklı noktada uygulanan Bir Ekmek Bir Çorba Projesi’ni 13 ilçeye yayacağız" dedi.
Başkan Seçer, altyapı, kanalizasyon, temiz içme suyu ve arıtma ile ilgili hayata geçirdikleri hizmetleri muhtarlarla paylaşarak, "Biz göreve geldiğimiz günden bugüne 477 bin 903 metre içme suyu, 59 bin 711 metre kanalizasyon, 22 bin 543 metre yağmursuyu hattı döşedik. Mersin genelinde toplam bin 243 içme suyu deposunun 210’unda rehabilite çalışmalarını tamamladık ama bunlar tabii ki devam ediyor. Şu anda mevcut devam eden imalatlarımız toplamda 28 ayrı noktada yapılıyor. Bunun 11’i içme suyu, 6’sı kanalizasyon, 3’ü atıksu arıtma tesisi, 8’i de yağmursuyu yapım işi. Bu saydıklarım toplamda 149 milyon liralık yatırım. Her yıl sel tehdidi oluyordu. Akkent bitmek üzere, Vatan Caddesi’ni bitirdik, Karacailyas bitmek üzere, Kızkalesi’ni bitirdik, Güneş’te, Şevket Sümer’de, Silifke’de, bazı ilçelerde muhtelif alanlarda çalışmalarımız devam ediyor. Sahil bandında 11 noktada yağmur suyu hatlarının denize boşaldığı, deşarj olduğu noktalardaki rehabilitasyon çalışmalarını sürdürüyoruz. Bundan sonra Mersin’de şiddetli yağmurlarda sel tehdidi ortadan kalksın istiyoruz" diye konuştu.
İçme suyu konusunda Tarsus Pamukluk Barajı’nın çok önemli bir yatırım olduğunu söyleyen Başkan Seçer, ilerleyen günlerde hizmete açılacağını, içme suyu isale hattının yapılması gerektiğini kaydederek, "DSİ ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bakanımız Lütfi Elvan’dan da bu konuda destek olmalarını rica ettik. Önümüzdeki günlerde de bir görüşme gerçekleştireceğiz. Biz suyu Tarsus’tan sağlıyoruz, Berdan havzasından ve elektrik enerjisi kullanarak. Bu da bizim maliyetlerimizi artırıyor. Oradan buraya gelene kadar suyun zaten yarısı kayboluyor. Bu önemli bir durum. Eğer Pamukluk Barajı’ndan Mersin’e temiz içmesuyu sağlarsak çok muazzam bir iş olur. Gelecek bir asrı kurtarırız. Cazibeyle bu su gelir, daha ucuz olur, daha bol olur, çok muazzam bir şey olur. İnşallah bunu en kısa sürede, merkezi yönetimin destekleri ile beraber yapacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
İçme suyunda konusunda önemli bir projenin de Anamur’u ilgilendirdiğini söyleyen Seçer, "Belediye Başkanımızla Ankara’da bu konuda görüşmeler yaptık, çok önemli yol kat ettik. 100 milyon TL’nin üzerinde bir yatırım Anamur Otluca Projesi. Bu da gelecek bir asrı Anamur için kurtaracak. Temiz içmesuyu açısından önemli bir yatırım" diye konuştu.
Kültürden spora kadar anlatamadığı birçok alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Seçer, "İşimiz bu, hizmet yolunda sizlerle hep beraber yürüyeceğiz, devam edeceğiz. İlçe başkanlarımızla, meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla, Mersin’i çok daha iyi noktalara getireceğiz. Biz mutlu kent olalım istiyoruz. Gülen kent, dostluk kenti, huzur kenti, kardeşlik kenti, bereketli, üreten, yaşayan, yaşatan kent olsun istiyoruz. Barış içerisinde yaşayalım" diyerek sözlerine son verdi.

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS