Engelli gençler, seramik atölyesi ile sosyalleşiyor

Engelli gençler, seramik atölyesi ile sosyalleşiyor
Engelli gençler, seramik atölyesi ile sosyalleşiyor

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde verilen Seramik Kursu da engelli bireylerden yoğun ilgi görüyor.


'Mesleki Eğitimle Güçleniyoruz Projesi' kapsamında düzenlenen seramik kursuna katılan engelli bireyler, el becerilerini geliştirip, eğlenceli vakit geçirirken, kurs sonunda kendi el emeklerini görücüye çıkarıp, kazanacakları para ile de aile ekonomilerine katkı sunmayı planlıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Seramik Kursu sayesinde, engelli bireyler boş zamanlarını değerlendirip, yeni arkadaşlar edinip, sosyalleşirken, yeteneklerini de ortaya çıkarma fırsatı elde ediyor.  Sihirli elleri ile harikalar yaratan gençler, geçmişte evlerinden bile zor çıkan, hiç arkadaşı olmayan bireyler iken, artık daha sosyal gençler haline geliyor. Açmayı planladıkları kermeste, ürettikleri ürünleri sergileyerek, elde edecekleri kazanç ile kendilerine harçlık yapıp, aile ekonomilerine katkı sunmayı hedefleyen gençler, kursları çok seviyor. Yakınlarına çeşitli objeler boyamalarının yanı sıra el emeği göz nuru ürünleri de yakın zamanda açmayı planladıkları kermeste satışa sunacak olan gençler, kurs sayesinde hobi sahibi olurken, kazandıkları para ile de ailelerine yük olmadan ihtiyaçlarını karşılamak için kazanç elde edecekler. Kursta seramik boyama işini öğrenen gençler, ayrıca İŞKUR’dan aldıkları para ile özel ihtiyaçlarını karşılayarak, mutluluklarını ikiye katlıyor. Kendilerine olan özgüven duyguları da gelişen bireyler, kurslara severek ve isteyerek geldiklerini belirtiyor. Kursiyerlerin aileleri de Büyükşehir’in kurslarından oldukça memnun olduklarını dile getiriyor.


21 yaşındaki Merve Ayşe Koçaş, seramik kursuna nasıl başladığını anlatarak, “Boyamayı çok seviyorum ve ilgim var. Epilepsi hastalığım vardı. Seramik kursu sayesinde sevdiğim insanlarla beraber hastalığımı atlattım. Masa, kutu, sandık, anahtarlık gibi şeyler boyadım. Böyle bir konuda kendi işim olsun istiyorum. Açacağımız kermeste de kendi emeğimizi sergileyeceğiz. Kurslardan çok memnunum” dedi.  Merve Ayşe Koçaş’ın annesi kurslardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Hocalar kendi çocukları gibi şefkatle ilgileniyorlar. Hiç ayrımcılık yapmıyorlar. Bizler çok memnunuz. Onların sayesinde çocuklarımız evde kalmaktan, sıkılmaktan kurtuldular. Tek başlarına bir yere gidemiyorlar ama buraya en azından yakın olduğu için kendileri gelip gidebiliyor. Özgüvenleri yerine geldi. Buraya başladığında Merve çok sinirliydi. Kendi halinde, sürekli içine kapanık, ağlayan bir kızdı. Buraya geldiğinden beri ağlaması kesildi, arkadaşları oldu. Çok mutlu” diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS