'İstiridye Mantarı’ projesi geçim kaynağı oldu

'İstiridye Mantarı’ projesi geçim kaynağı oldu
'İstiridye Mantarı’ projesi geçim kaynağı oldu

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın tarım ile uğraşan ailelere ekonomik yönden katkı sağlamak, mevcut tarımsal ürünlere alternatif olarak ürünlere yönlendirmek amacıyla hayata geçirdiği 'İstiridye Mantarı Üretim Sistemleri Kurulum Projesi', üretici ailelerin geçim kaynağı oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan toplam Tarsus İlçesi Çiriştepe ve Kaleburcu Mahallelerinde birer, Damlama Mahallesi’nde 2, Toroslar İlçesi Evrenli Mahallesi’nde bir, Erdemli İlçesi Sıraç Mahallesi’nde bir ve Silifke İlçesi Keşlitürkmenli Mahallesi’nde bir adet olmak üzere kurulan 7 istiridye mantarı üretim çadırıyla tarımla uğraşan ailelerin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve ekonomik yönden aile bütçesine katkı sağlanması amaçlanıyor. Söz konusu projeyle üreticiler sezonda 6-6,5 ton ürün alabiliyor. Elde edilen ürünler kilo başına 7-10 TL arasında değişen fiyatla satılabiliyor.

Mantar yetiştiriciliği eğitimlerini aldıktan sonra istiridye mantarı üretim çadırıyla aile ekonomisine katkı sağladığını belirten Toroslar İlçesi’nin Evrenli Mahallesi’nde yaşayan İkram Zengin, "İstiridye mantarı nedir bilmezdik. Mersin Büyükşehir Belediyesi bir proje hazırladı. O projeye biz de dahil olduk. Görmüş olduğunuz çadır kuruldu. İki seneden beridir bu işi yapıyoruz. İstiridye mantarı bizim açımızdan, çiftçi olduğumuz için çok avantajlı bir şey. Kapalı ortam, her şey makine ile hallediliyor. Kapalı ortam olmasından dolayı doğal afetlerden zarar görmüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu istiridye mantarı projesinden çadırımızda yıllık üç defa üretim yapabiliyoruz" diye konuştu.

İstiridye mantarı çadırının evlerine çok yakın olması nedeniyle ailecek ilgilenebildiklerini vurgulayan Zengin, "Her şey makineye bağlı olduğu için mantarın gelişimi çok güzel. Biz de tabi özverili olarak kontrollerini yapıyoruz. En büyük desteğim eşim. Evimizin yanında olmasından dolayı her an için çıkıp kontrollerimizi yapabiliyoruz. Satışta herhangi bir sıkıntımız yok, rahatlıkla satabiliyoruz. İnşallah daha iyi olacak. Biraz daha büyütmeyi düşünüyoruz. Bizi böyle bir projeyle buluşturduğu için Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer Bey’e ve bütün ekibine sonsuz teşekkür ediyoruz" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS