Mersin'de 1203 yaşındaki anıt ağaç eğitime hizmet edecek

Mersin'de 1203 yaşındaki anıt ağaç eğitime hizmet edecek
Mersin'de 1203 yaşındaki anıt ağaç eğitime hizmet edecek

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'in merkez Mezitli ilçesinde 1203 yaşında olduğu tescil edilen anıt ağaçtan toplanan zeytinler Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi aracılığı ile satılarak eğitime katkı sunacak.
2017'de Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından 2017'de 'Anıt ağaç' olarak tescillenen 1203 yaşındaki ağaç, Mezitli Belediyesi ekiplerinin ve çevrede yaşayan vatandaşların sevgisi ve ilgisiyle köklerinden yeni sürgünler de vermeye başladı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, bakım ve koruma amacıyla 2017 yılında Mezitli Demokrasi Meydanı'na yerleştirilen anıt zeytin ağacından zeytin topladı.
Odun yapılmak üzere kereste atölyesine götürülen ağacı 7 yıl sonra alan Mezitli Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin kurtardığı ve 3 yıl önce 1200 yaşında olduğu tescil edilen anıt ağaçtan toplanan zeytinler Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi aracılığı ile eğitime katkı sunacak.
1203 yaşına gelmiş olan ağaçtan zeytin toplamanın heyecanını yaşadığını dile getiren Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "3 yıl önce 1200 yaşındaki zeytin ağacını biz sadece koruyalım diye buraya getirmiştik. Fakat bu kadar verimli olacağı hiç aklımıza gelmemişti. Zeytin ağacı adaletin, sağlığın, bilgeliğin, barışın ve yeniden doğuşunun simgesidir. Farklı birçok kültürde kutsal kabul edilen asırlık zeytin ağacını, ekiplerimiz yeniden toprakla buluşturdu. Adaleti, barışı ve sağlığı Mezitli’de yeniden yeşerttik. Üzerinde zeytinleri de görmüş olmamız bizim için büyük mutluluk kaynağı. Geçen yıl olduğu gibi Kadın Kooperatifimiz ve çalışanlarımızla beraber bugün zeytinin hasadı yapıyoruz. Düşünün ki 1200 yaşında bir zeytin ağacı ürün veriyor ürün vermek bir tarafa köklerinden filizler veriyor. Altlarından yeni yavrular yeni zeytinler sürgün oluyor" dedi
Zeytin ağacının son derece faydalı ve verimli bir ağaç olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, "Türkiye'de ve dünyada zaten bilindiği gibi zeytin herhalde katma değeri en yüksek olan türlerden birisi. Bilindiği gibi gövdesinden yararlanılıyor, çok kaliteli ve kereste olarak tercih edilen bir gövdesi var. Yapraklarından yağ, sabun farklı şekillerde değerlendiriliyor. Zeytini yemeklik yağ olarak değerlendiriliyor. Çekirdeği sabun olarak değerlendiriliyor. Posası değerlendiriliyor. Hatta pis suyunun kozmetik sanayinde kullanılması amacıyla şu anda çalışma yapılıyor.. Yani her şeyinden yararlanılan bir ürün. Mezitli'de de giderek Ekim alanları artıyor. Daha da artırmak gerekiyor" diye konuştu.
Mezitli’de yaşayan vatandaşların çok önemli bir birliktelik örneği sergilediğine dikkat çeken Başkan Tarhan, "Geçtiğimiz günlerde yine Mezitli Soroptimist Kulüpleri, Üretici Kadın Kooperatifi ile birlikte yapılan bir zeytinliğin hasadı yapıldı. Zeytinyağı üretimi sağlandı. Bu zeytinyağı belediye şirketimiz ve sivil toplum kuruluşları tarafından alındı. Onlar da elde ettiği geliri  kız öğrencilere burs olarak verecek. Yani böylesine geniş bir çember ama bu genişlik bize yetmiyor. Bayağı bir yol aldık ama bunu genişletmeyi, herkesin bu kervana dahil olmasını istiyoruz. Üretimden pazarlamaya kadar herkes bu olayın bir parçası olsun istiyoruz" dedi.
Anıt ağaçtan alınması gereken dersler olduğunun altını çizen Başkan Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu 1203 yaşa bakarak hepimizin ders alması gereken çok şey var. Bu ağaç 1203 yıl sonra bu ürünü veriyorsa, yeni filizler daha canlı doğumlar yapıyorsa, hepimizin geriye dönüp kendimize bakması gerek. Biz bu yaşımıza kadar ne yaptık topluma ne verdik diye. Hepimizin kendisini sorgulaması için aslında bu anıt ağaç bir anlamda bize çok büyük dersler veriyor. Çocuklarımızın daha aydınlık bir Türkiye'de yaşaması için çaba göstermemiz gerekiyor. Mezitli bu konuda zaten Türkiye'de örnek ama Mezitli'deki herkesin bu zincirin bir halkası olmasını istiyoruz. Kadın Kooperatifi, Kent Konseyi, belediye çalışanları, meclis üyeleri, muhtarlar yetmiyor benim için. 210 bin kişinin bu olayın bir yerinde olmasını istiyorum. Bu aileyi genişleteceğiz."

-GÖRÜNTÜ
 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS