Öğrencilere bakliyat ürünleri dağıtıldı

Öğrencilere bakliyat ürünleri dağıtıldı
Öğrencilere bakliyat ürünleri dağıtıldı

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'de Dünya Bakliyat Günü’nde nedeni ile düzenlenen etkinlikte ilköğretim öğrencilerine bakliyatın faydaları anlatıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 3 No’lu Hububat ve Bakliyatın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi öncülüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mersin Ticaret Borsası (MTB) işbirliğinde, Dünya Bakliyat Günü dolayısıyla Bakliyat Ürünleri Dağıtım Projesi Lansmanı düzenlendi. İlki geçen yıl başlayan ve bu yıl Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndaki etkinlikle devam eden organizasyon kapsamında kent genelindeki 23 okulda öğrencilere 12 bin paket bakliyat ürünü dağıtıldı. Bakliyat konusunda farkındalık oluşturmak, insan sağlığı açısından faydalarına dikkat çekmek ve tüketimini artırmak hedefiyle küçük yaşlardan itibaren halkın bakliyat ürünleriyle tanışması adına okullarda düzenlenen etkinliğe Vali Ali İhsan Su, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, MTB Başkanı Abdullah Özdemir ile 3 No’lu Komite üyeleri katıldı. Okudukları şiirlerle, danslarıyla, gösterileriyle öğrenciler törene renk katarken, tören sonunda dağıtılan pişirilmiş bakliyat ürünleri de büyük beğeni topladı.

Okul Müdürü Halil Emre Taner’in hoş geldiniz konuşmasıyla başlayan törende söz alan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, geçen yıl başlayan etkinliğin bu yıl Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda devam ettiğini söyledi. MTSO 3 No’lu Hububat ve Bakliyatın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi’nin yoğun bir çaba içinde olduğunu belirten Kızıltan, "Son 2 yıldır sektörünüze, ülkenize ve insanların sağlığına katkı vermek adına büyük gayret gösteriyorsunuz. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından 10 Şubat’ın resmi olarak Dünya Bakliyat Günü ilan edildiğini hatırlatan MTB Başkanı Abdullah Özdemir ise, “Bu yıl 5’incisini kutladığımız önemli günde sizlerle olmaktan mutluyum. Hepimiz sağlıklı bir hayat için doğru beslenmeliyiz. Bu nedenle haftada en az 3 kez bakliyat yemelisinizö dedi. Bakliyatın özellikle çocuk gelişiminde önemli rol oynadığını vurgulayan Özdemir, kemik ve kas gelişimine, göz ve diş sağlığına faydalarını anlattı. Özdemir, “Bu ürün Anadolu’dan dünyaya yayılmış, bizim topraklarımızın ürünü, değerini iyi bilmeliyiz" diye konuştu.

Vali Su da bakliyatın önemine dikkat çektiği konuşmasında, "Bu ürün sağlığımız yanında ülke ekonomisi için, ihracat için, istihdam için önemli. Hep birlikte bakliyat yiyelim, sağlığımıza dikkat edelim, bakliyat üretelim, ihraç edelim, katma değer oluşturalım" ifadesini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Koca ise okullarda başlatılan etkinliğin bu yıl özel uygulama okulunda gerçekleşmesinin ayrı bir önem taşıdığına değindi. Mersin’in bakliyat şehri olduğunu kaydeden Koca, bu yöndeki etkinliklerin farkındalığın artmasında önemli olduğunu sözlerine ekledi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS