Rotaryenlerden farkındalık yaratan dalış

Rotaryenlerden farkındalık yaratan dalış
Rotaryenlerden farkındalık yaratan dalış

Soner AYDIN/MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Kızkalesi Rotary Kulübü üyeleri, deniz kirliliğine dikkat çekmek ve çocuk felci farkındalığı yaratmak için su altı dalış etkinliği düzenledi. Grup üyeleri, deniz dibindeki plastik atıkları toplayarak 'temiz deniz' mesajı verdi.
Kızkalesi Rotary kulübü ve Kızkalesi Uluslararası Rotary Yatçılık Birliği (IYFR) üyesi bir grup, deniz kirliliğine dikkat çekmek ve çocuk felcine farkındalık yaratmak için dalış etkinliği düzenledi. Ellerinde poşetlerle deniz dibine dalan rotaryenler, topladıkları atıkları karaya çıkarttı.
Etkinliğe dair açıklama yapan Mersin Kızkalesi Rotary Kulübü Dönem Başkanı Zehra Korkmaz, canlı yaşamının vazgeçilmez temel unsurları olan hava, su ve toprağın kirlenmeye devam ettiğini söyledi. Çevre kirliliğine bağlı olarak meydana gelen küresel ısınma ve iklim felaketlerinin tüm canlıların yaşam alanlarının tehdit etmeye başladığını belirten Korkmaz, "Uluslararası Rotaryi’de bu yıl 7'nci odak noktasını  'çevreyi desteklemek' olarak belirlemiştir. Çevre kirliliğinde olumsuz etkilenen en önemli doğal kaynaklarımızdan birisi de denizlerimizdir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar ayrı bir önem taşımaktadır. Kentsel, endüstriyel ve tarımsal atıklar, kıyısal yapılaşmanın büyümesi ve aşırı avlanma, turizm ve atıkların boşaltılmasının yansıra oluşan deniz kazaları ile de her geçen gün denizlerimiz daha hızlı kirlenmeye başlamıştır" dedi.
Deniz kirliği sonucu deniz ekosistemi ciddi anlama zarar gördüğünü ve birçok canlı türünün de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan Korkmaz, "Ayrıca, deniz kirliliği insan sağlığını bozan, balıkçılık da dahil olmak üzere, denizlerdeki faaliyetleri engelleyen, denizin kullanım kalitesini etkileyen ve değerini azaltan sonuçları da beraberinde getirmektedir. Deniz canlıları da ekosistemdeki kirlenme ve bozulmayla birlikte tükenmektedir. Oysa denizlerden elde edilen canlılar insanlara her yıl 90 milyon ton gıda sağlıyor. Üstelik dünya üzerinde yaklaşık bir milyar insan balıkçılığa bağımlı bir hayat sürdürüyor. Denizlerde yaşanan kirlilikten dolayı, balıkçılıktan geçinen bir milyar insanın da bildiği yaşam biçimleri yavaş yavaş yok oluyor" diye konuştu.
HER YIL 100 BİN DENİZ CANLISI PLASTİKTEN ÖLÜYOR
Denizlerdeki kirlilik kaynağını plastiklerin oluşturduğunu vurgulayan Korkmaz şunları söyledi:
"Plastik atıkların yüzde 80’i kara kaynaklı, geriye kalanı ise yolcu ve balıkçı gemilerinden geliyor. Plastik bir poşetin doğada çözünmesi 20 yıl sürüyor. Plastik şişelerin ise 450 yıl. Misina 600 yıl, çocuk bezi 450 yıl, lastik ayakkabı tabanı 50-80 yıl, naylon kumaş 30-40 yıl çözünmeden denizde kalabiliyor. Kaldı ki bu süreç denizin derinliklerindeki güneş ışığı, oksijen eksikliğinden ve su hareketliliğinin çok az olmasından dolayı daha da uzayabiliyor. 2010 yılında okyanuslara atılan plastik atık miktarı 8.8 milyon tona ulaşmıştı. Yapılan bir araştırma ise şu an okyanuslarda 5.2 trilyon plastik parçacığı olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmalar, her yıl bir milyon su kuşu ve 100 bin deniz canlısının plastik sindirimi nedeniyle öldüğünü ortaya koyuyor."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS