Sokağa çıkacak olan 65 yaş üstü vatandaşlara tavsiyeler

Sokağa çıkacak olan 65 yaş üstü vatandaşlara tavsiyeler
Sokağa çıkacak olan 65 yaş üstü vatandaşlara tavsiyeler

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi’nin uzman doktorları, 48 gün aradan sonra yürüyüş mesafesiyle sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkmaları serbest hale getirilen 65 yaş üstü vatandaşların dikkat etmesi gereken konuları anlattı.
Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli Doktor Serhat Kandemir, uzun süredir evde fiziksel aktiviteden uzak olan, kas ve eklem şikayetleri oluşan vatandaşları dışarı yürüyüşe çıktıklarında dikkatli ve yavaş hareket etmeleri gerektiği konusunda uyardı. Her şeyden önce dışarı çıkılabilecek saatlerin sınırlı olduğunu hatırlatan Kandemir, dışarıda dikkat edilmesi gereken hususları sıraladı. Kandemir, “Biliyoruz evde canları sıkıldı. Yeterli fiziksel aktiviteyi de yapamadıkları için kas ve eklem şikayetleri oluştu. Belki de bazı kronik rahatsızlıkları biraz daha öne çıktı. Şuna dikkat etmek gerekiyor bu izin yürüyüş mesafesinde. Çıkmadan evvel nereye, hangi güzergahtan gideceklerinin planlamasını yapmaları çok uygun olur. Çıkmadan evvel ellerini bol su ve sabunla yıkamalılar. Eldiven zorunlu değil ama takmak isterlerse takabilirler. Maskelerini mutlaka doğru bir şekilde takmalılar. En ideal maske burun kısmında tel olan maskeler. Bunlar virüsün burun kenarlarından ve yanakların oradan burnumuza girmesine engel olur” dedi.
Evde yeterli fiziksel aktiviteyi yapmayan, dolayısıyla da kas ve eklem şikayetleri oluşan vatandaşların yürüyüş yaparken, hareket ederken çok dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yapan Kandemir, “Dışarı çıktığımızda yavaş hareket etmemiz gerekiyor. Bastonumuz varsa bastonumuzu alalım. Her ne kadar bir kısmı evde fiziksel aktivite yapıp telafi etmeye çalışsa da bir kısmının da fiziki koşulları elvermediği için aktivite yapamamış olabilir. İki ay hareketsizlik bütün yaş grupları için ciddi bir süre ama 65 yaş üstünün etkilenmesi daha fazla olacaktır. O yüzden mümkün olduğunca dikkatli olmakta fayda var” diye konuştu.
Kandemir,hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmadığı için vatandaşları da dikkatli olmaya davet ederek, 20-65 yaş grubunun, sokakları birkaç saatliğine uzun süre sonra evden çıkacak olan vatandaşlara bırakmalarının uygun olacağını söyledi. Dr. Kandemir, şunları söyledi:
"Salgın çıktığından beri gerek sağlık çalışanlarımızın, gerek kurumlarımızın gerekse de vatandaşlarımızın gayreti ile süreci buralara getirdik. Ülkemiz diğer ülkelerle karşılaştırıldığında vaka sayıları ve ölüm oranları ile iyi durumda. Ülkemiz içerisinde de kentimiz oldukça iyi durumda. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmadığı için benim 20-65 yaş arası vatandaşlarımızdan isteğim şu. 10 Mayıs Pazar günü sokakları, uzun süre sonra bahar yürüyüşü yapacak olan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve kronik rahatsızlığı olanlara bıraksınlar. Şu ana kadar herkesin büyük fedakarlıklarıyla çok iyi geldik. Bir hata yapıp ikinci üçüncü alevlenmelere müsaade etmeyelim.”

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS