Taşucu'nun kanalizasyon sorunu çözülüyor

Taşucu'nun kanalizasyon sorunu çözülüyor
Taşucu'nun kanalizasyon sorunu çözülüyor

MERSİN, (DHA)- MERSİN'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Mahallesi’nde MESKİ tarafından yürütülen Terfi Merkezi ve Terfi Hattı Projesi’nde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, proje tamamlandığında Taşucu'nun kanalizasyon sorununun çözüleceğini söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke’de düzenlediği mahalle gezisi programı kapsamında bölgede devam eden altyapı çalışmalarını da inceledi. Taşucu Mahallesi’nin yıllardır devam eden kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturacak olan ve MESKİ tarafından yürütülen Taşucu Mahallesi Terfi Merkezi ve Terfi Hattı Projesi’ni yerinde inceleyen Başkan Seçer, projede önemli ilerlemeler kaydettiklerini ifade etti. Başkan Seçer, çalışmalarının iş programının bir hayli önünde olduğunu, bir-iki aylık sürede sistemi devreye almayı planladıklarını söyledi.
“TAŞUCU’NUN BİRİNCİ SORUNU KANALİZASYON”
Başkan Seçer, “Taşucu’nun birinci sorunu kanalizasyon. Çağrı merkezimize gelen şikayetlerin yüzde 90’lık bir kısmını vidanjör talebi oluşturuyor. Çünkü foseptikler sürekli doluyor ve sürekli vidanjör talebi oluyor. Artık bu çekilemez boyuttaydı. İş programının bir hayli önündeyiz. 3 Aralık’ta bitim tarihi belirlendi ama onun önündeyiz. Bir-iki aylık süre içerisinde sistemi devreye alacağız. 8.5 kilometrelik bir terfi hattı. 2 aşamalı terfimiz var. Bu bittikten sonra artık Taşucu’nda vidanjör ya da kanalizasyon sorunu kalmayacak. Orada şu anda kanalizasyon hatlarının temizlenmesi sorunu var, kontrol bacalarının yükseltilmesi sorunu var. Bir yandan da süratle onları yapıyoruz ki bu çalışmalar bittiği zaman daha önce yapılmış, içi dolmuş ve kullanılamaz hale gelmek üzere olan kanalizasyon hattını da hazır hale getirip artık bu sorunu da kökünden çözmemiz lazım” diye konuştu.
SİLİFKE ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN PROJE ÇALIŞMASI SÜRATLE DEVAM EDİYOR
Başkan Seçer, Silifke İlçesi’nde devam eden diğer çalışmalardan da bahsederken, kökleşmiş, geriden gelen, daha önce yapılması gereken bazı projeleri süratle yapmak için çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Seçer,“Örneğin Silifke Atıksu Arıtma Tesisi 20-25 milyon liralık bir proje olacak. Şu anda proje çalışması devam ediyor. Oranın da bir an önce tamamlanması lazım. Çünkü kullandığımız atıksu arıtma tesisi ekonomik ömrünü doldurmuş bir arıtma tesisi. Süratle onların da yenilenmesi lazım” ifadelerine yer verdi.
Mersin’in sahil kesimi ve yayla bölgelerinin en önemli sorunlarının başında kanalizasyonun geldiğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, bu sorunların çözümü için gayret içerisinde olduklarını ifade etti. Seçer, “Bizim kentimizin merkezden batıya doğru yöneldiğinizde, sahilşeridinde hatta yaylalık bölgelerde de temel sorunlarının başında gelen kanalizasyon sorunlarının ilk 5 yıllık dilim içerisindeki görev süremizde önemli bir bölümünü çözmek için gayret içerisindeyiz. Silifke’de tatil beldesi olan Yeşilovacık’ta; oraya geçtiğimiz günlerde uğradığımızda vatandaşlardan bana bildirimler vardı. Orada da artıma tesisi ile ilgili çalışmalarımız var. Birçok bölgedeki beklentileri karşılayacağız” diye konuştu.
Silifke İlçesi Taşucu Mahallesi Terfi Merkezi ve Terfi Hattı Projesi ile Türkiye’nin ve Mersin’in sayılı turizm merkezlerinden birisi olan Taşucu’nun kanalizasyon sorunu çözüme kavuşuyor. Yapılacak terfi merkezi ile Taşucu, Kum, Bolacalıkoyuncu, Gülümpaşalı Mahallelerinin atıksuları, Silifke Atıksu Arıtma Tesisi’ne iletilerek arıtılacak ve bölgenin kanalizasyon sorunu tarihe karışacak. MESKİ’nin sözleşme bedeli 9 milyon 132 bin TL olan kanalizasyon imalatları kapsamında, Ø1000 milimetre çapında 168 metre cazibeli hat, Ø400 milimetre çapında 8 bin 355 metre terfi hattı, 2 adet paket atıksu terfi merkezi, 5 adet kanalizasyon bacası, 7 adet tahliye vana odası ve 7 adet vana odası yapılacak. Taşucu bölgesinin atıksuları Terfi Merkezi aracılığıyla Silifke Atıksu Arıtma Tesisi'ne iletilerek, arıtma işlemi gerçekleştirilecek. MESKİ’nin yapacağı çalışmalar sayesinde, mahalle sakinleri yıllardır bekledikleri kanalizasyon altyapısına kavuşacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS