Tirat Mutfak Atölyesi açıldı

Tirat Mutfak Atölyesi açıldı
Tirat Mutfak Atölyesi açıldı

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Mezitli Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tirat Mutfak Atölyesi açıldı.
Mezitli Belediyesi Tirat Mutfak Atölyesi kent protokolünün katıldığı törenle faaliyete geçti. Türkiye ve dünyanın farklı damak tatlarının öğretileceği Mezitli Belediyesi Amfi Tiyatrosu içerisinde oluşturulan Tirat Mutfak Atölyesi'nin koronavirüs nedeniyle sınırlı tutulan açılışına Vali Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili ve Plan, Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer ve ilçe belediye başkanları ve mahalle muhtarları katıldı.
Davetlilerin, Tirat Mutfak Atölyesi Şefi Müslüm Aktaş’ın direktifleriyle yemek yapmaya çalışması renkli görüntülere sahne oldu. Önlüklerini giyerek ocağın başına geçen siyaset dünyasının önemli isimleri en güzel yemeği yapmak için yarıştı. El yapımı makarna yapan konukların, ortaya çıkardıkları ürünleri birbirine ikram etmesi siyasette özlenen tabloyu ortaya çıkardı. Siyasi yaşamlarındaki ustalıklarını mutfakta da gösteren konuklar, unutulmaz görüntülerin yaşanmasını sağladı. Milletvekili Lütfü Elvan’ın yemeği hazırlarken sergilediği ustalık büyük beğeni aldı. Katılımcılar, birbirinden güzel yemekler arasında en iyisini seçmeye çalışırken zorlandı.
‘SALGIN SÜRECİ GIDAYA OLAN ÖNEMİ DAHA İYİ GÖSTERDİ’
Pandemi süreciyle birlikte insanların en çok gıda ve beslenmeye ihtiyaç duyduğunu ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Birkaç yıl önce hayata geçirdiğimiz Amfi Tiyatromuzun kafeterya bölümünü ne şekilde kullanacağımız yönünde görüşmeler yaptık. Elbette daha önce belediyemizin hiçbir işletmesini özel şahıslara vermediğimiz için burayı da kişisel kullanıma açmadık. Burasının dünya mutfaklarının örneklerinin öğretildiği bir Yemek Atölyesi olmasını kararlaştırdık. Buradan eğitim alan vatandaşlarımız dünyanın farklı tatlarını hazırlamayı öğrenecek. Normal zamanlarda da farklı damak tatlarını almak isteyen insanlarımıza hizmet verecek şekilde projelendirdik. Pandemi süreciyle birlikte virüs bize gösterdi ki beslenmemize daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek daha sağlıklı besinler tüketmek zorundayız. İyi olmasını ümit ediyorum. Bizimde salgın sürecine bu şekilde bir katkımız olsun istiyoruz” dedi. 
‘GÜNLÜK YAŞAMIN YORGUNLUĞUNU VE STRESİNİ BU TÜR ETKİNLİKLERLE ATABİLİRİZ’
Mezitli Belediyesi'nin yeni bir projesi için bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Dünyanın farklı bölgelerinden yemeklerin öğrenilmesi adına farklı ve güzel bir çalışma. Yeni düzende insanlar yoğun çalışma ortamlarından kaynaklı ailevi ortamlardan uzak kalmak durumunda kalıyor. Ya da yaşamın yorgunluğunu ve stresini farklı uğraşlarla aşma yolunu seçiyorlar. Bu atölyede de insanlarımız farklı kültür zenginliklerini öğrenme ve tatma imkanı bulacak. Projeyi hazırlayan başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Başkanımıza bu tür sosyal projelerine devam etmesi dileğiyle başarılar diliyorum” diye konuştu.
‘MUTFAK ATÖLYEMİZ, EKONOMİMİZE DE KATKI SUNACAK’
Dünyada her şeyin ötelenebileceğini ancak ötelenemeyen tek ihtiyacın gıda ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Valisi Ali İhsan Su, “Bu nedenle her zaman bu tür yeme üzerine yapılan çalışmalar ilgi görmüş ve başarı kazanmıştır. Atölyemizde eğitim alan vatandaşlarımız, farklı yemek kültürlerini öğrenmekle kalmayacak, meslek sahibi olacak, işletmeci olacak ve işveren olacak. Ülke ekonomimize katkı sunacak. Bu güzel projeyi hayata geçirdiği için Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ederim” dedi.
‘YEMEK KÜLTÜRÜ AÇISINDAN SON DERECE ZENGİNİZ’
Sözlerine Başkan Tarhan’ın davet nezaketi nedeniyle teşekkür ederek başlayan AK Parti Mersin Milletvekili ve Plan, Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, “Son derece ilginç ve bir o kadar da güzel bir proje için burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Yemek kültürü açısından son derece zenginiz. Bunun dışında dünyanın yemek kültürünün burada yapılacak olması son derece önemli. Bunun yanında Z kuşağı dediğimiz gençliğimizin dışarıdan yeme alışkanlığı olduğunu da biliyoruz. Ben bu gençlerimizi de buraya davet ediyorum. Bir kez burada üretme zevkini tattıkları zaman bir daha vazgeçmeyeceklerini düşünüyorum” diye konuştu.

-GÖRÜNTÜLÜ

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS