Ata tohumu ile yetiştirilen 300 bin fide üreticiye dağıtıldı

Ata tohumu ile yetiştirilen 300 bin fide üreticiye dağıtıldı
Ata tohumu ile yetiştirilen 300 bin fide üreticiye dağıtıldı

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-MERSİN'in Tarsus ilçesinde Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın zehirsiz, sağlıklı mutfaklar yaratmak ve ata mirası olan yerli tohumların yörede ekimini yaygınlaştırmak için yürüttüğü proje kapsamında, 9 köyde üreticilere ücretsiz olarak 300 bin fide ve fidanın dağıtımı gerçekleştirildi.
Proje kapsamında üretim yapan çiftçiler ile temasa geçen Tarsus Belediyesi yetkilileri, sürdürülebilir tarımı desteklemek amacıyla takas programları ile yerli tohumları Gen Bankasında topladı. 100 milyon yerli tohumun bulunduğu Gen Bankasında, yetişen fide ve fidanlar çiftçilere, köylülere ve vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor.
Yetiştirilen 300 bin fide, Çamalan, Ardıçlı, İnköy, Olukkoyağı, Efeler, Boğazpınar, Kurtçukuru, Sandal ve Kaburgediği mahallelerinde dağıtıldı. Dağıtımı gerçekleştirilen fideler arasında 100 bin marul, 40 bin kavun, 150 bin domates fidesi ve 10 bin taş armudu, çam fıstığı, sumak ve murt çalısı bulunuyor. Takas yolu ile verdikleri yerli tohumların kendilerine fide olarak geri dönmesinin mutluğunu yaşayan köylüler sürdürülebilir tarımı destekleyen ve bu projenin dalga dalga yayılmasına vesile olan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a teşekkür etti.
Fide dağıtım ziyaretlerinde konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Polat, "Geçen yıl başlatmış olduğumuz Ata tohumu ile Miras Projemiz kapsamında köylü vatandaşlarımızdan takas yolu ile aldığımız yerli tohumları seralarımızda büyük bir sabır, özveri ve titizlik ile yetiştirip fidelere dönüştürdük. Bu fideleri yeniden toprakla buluşturup sağlıklı ve bereketli ürünler yetiştirmeleri için köylülerimize teslim ediyoruz. Hasat döneminde bu döngüyü devam ettireceğiz. Böylece bölgemizde ata tohumlarının ekim alanlarını çoğaltacağız" dedi.
Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ise konuşmasında, "Bizim tek bir amacımız var: köylerimizin eski köy haline gelmesi, daha cazibeli, daha popüler olması ve doğru olan sağlıklı yaşamın var olduğu köylere göçün sağlanması. Belki zamanında siyaset için köylerden kentlere çok büyük bir göç oldu. Baktığınız zaman asıl doğru olanın köylerde olup sağlıklı yaşamın köylerde devam ettiğini herkes görmüş oldu. Kentlere gittiğinizde zehirli mutfakla karşılaşıyorsunuz, köylere gittiğinizde güvenli mutfakla karşılaşıyorsunuz. Özellikle şu koronavirüs sürecinde sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu herkes gördü. Koronavirüs ile mücadelede önemli yer tutan sağlıklı beslenmenin yolu da organik tarımdan geçiyor. Bu nedenle biz de ata mirasımız olan yerli tohumlarla organik tarımı destekliyoruz" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS