Tarsus Belediyesi bünyesinde tohum bankası oluşturuldu

Tarsus Belediyesi bünyesinde tohum bankası oluşturuldu
Tarsus Belediyesi bünyesinde tohum bankası oluşturuldu

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-MERSİN’in Tarsus ilçesinde ilk defa ata tohumu takas töreni gerçekleştirildi.
Tarsus Belediyesi'nde hayata geçirilen proje ile Sandal Mahallesinde bulunan üreticiler 'Tohum Takas Etkinliği' düzenledi. 'Evladiyelik Ata Tohumuna sahip çıkıyoruz' sloganı uygulamaya konulan proje kapsamında gerçekleştirilen törende, toplamda 1 milyon adet pembe domates, marpuz, mor mısır, acebek, (Börülce) bamya, firik mısır, susam, sumak, kavun, bal kabağı, Tarsus nohutu, yeşil mercimek ve fasulye çeşitleri takasla teslim alındı. Tohum takasında Tarsus Belediyesi bünyesinde kurduğu Gen Bankası'nda çoğalttığı karnabahar, marul, beyaz ve kırmızı lahana fidelerini mahalle sakinlerine teslim etti.
Tohum takası töreninde açılış konuşmasını mahallesi adına yapan muhtar Ali Sarıçiyan, ilk kez düzenlenen şenliğe katkı sunan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a ve katılanlara teşekkür etti.
Burada konuşan Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Sandal Mahallesi’nin hayatından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Benim amacım, yıllarca bir hizmet verdik bu hizmeti de çıtayı yükselterek herkese ulaşma isteğiyle belediye başkanlığına aday oldum. Gittiğim her yerde de anlattım, halk siyasetin her zaman üzerindedir. Birinin şu partiden, bu partiden olması önemli değil, önemli olan insan olması, ahlaklı dürüst bireyler olması. Covid-19 süreci bunların üzerine hem ekonomik olarak büyük bir problem yarattı ve insanlarımız gerçekten geçimini sağlamada sıkıntıya düştü. Yerel yönetimlerin, belediyelerin bu konuda köylerimize çok büyük destek olması lazım, bu yüzden de müdür arkadaşlarımız olsun, başkan yardımcılarımız olsun ellerinden gelen çalışmayı gösteriyorlar" dedi.
Başkan Bozdoğan, kırsal mahalleler için daha fazla hizmet vermek istediğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Elbette bu köylerimiz için daha fazlasını yapacağız ama benim istediğim tek bir şey var, köyleri şehir haline getirmeyin. Bırakın köyler köy olsun. Burayı şehir haline getirdiğinize hormonlu mu besleneceksiniz? Bırakın şu ata tohumumuzu üretelim, köyümüz köy olsun, hiç şehirleştirmeyelim. O köy havasından hiçbir zaman uzaklaşmazsak insanlarımız da koşa koşa Tarsus’a yerleşmezler. Köydeki nüfusa baktım. Sandal çok kalabalık bir yer ama şurada burnunuzun dibinde Anadolu Yakası, Sandallıların oraya taşınmasıyla daha geniş bir nüfus oldu. Size şu konuda söz veriyorum, o kadar güzel hizmetler yapacağız ki Sandal’a, Tarsus’a giden, Anadolu Yakası’na giden Sandallılar tekrar buraya geri gelecek. İnsan olarak gittiğim her yerde söylüyorum; merhamet ve adaletimizi göstermede, paylaşmada, ötekine vermede her zaman adil olacağız. Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan ekibimizin her kademesinde görev alan çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS