Başkan Yılmaz: Sosyal belediyecilikte iddialıyız

Başkan Yılmaz: Sosyal belediyecilikte iddialıyız
Başkan Yılmaz: Sosyal belediyecilikte iddialıyız

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, ekonomi, sanayi, turizm ve tarımla ilgili potansiyeli çok yüksek olan ilçede hayata geçirdikleri projelerle sosyal belediyecilikte iddialı olduklarını söyledi.

Toroslar Belediye Başkanı Yılmaz, ekonomi, sanayi, turizm ve tarımla ilgili potansiyeli çok yüksek olan Toroslar, gelişime de çok açık olduğu için ‘gelecek vizyonumuzu’ üreten, gelişen ve refah düzeyi yüksek bir kent oluşturmak üzere şekillendirdiklerini dile getirdi.

Sosyal belediyecilikte iddialı olduklarını belirten Başkan Yılmaz, Toroslar’a artı değer katacak, Mersin ve çevresine de tarım sektöründe nefes aldıracak vizyon projelerinden bir olan Toroslar Tarım Şirketi’ne değinerek, "Toroslar, 300 bin kişinin yaşadığı ve Mersin’in yüz ölçümü en büyük olan merkez ilçesi. Hizmet alanımız çok geniş. Konumu ve sahip olduğu özellikleriyle Mersin’in nefes aldığı bölgesi diyebiliriz ilçemize. Biz de Toroslarımıza daha fazla nefes ve can vermek istiyoruz. Projelerimizi bu kapsamda hazırladık. Seçim öncesi de dile getirdiğimiz gibi,  Geleceğin Toroslar’ında üretim ve istihdam sahaları kurarak, ‘kendisine yeten’ bir kent inşa etmek istiyoruz. Kuracağımız Toroslar Tarım şirketi ile de bölgemizde tarım atağı yapacağız. Bu şirketle, üretimden pazarlamaya kadar tarımın her evresinde üreticimizin destekçisi olacağız. Hem ürün kalitesini artıracağız hem de ürün çeşitliliğini geliştireceğiz. Özellikle ekonomi odaklı projelerimizde yatırım ve işbirliği tekliflerine de açığız" dedi.

Birçok alanda projele ve altyapı çalışmalarının hazır olduğunu belirten Başkan Yılmaz, "Halkımızın ihtiyaç duyduğu her hizmetin bizde bir karşılığı olacak. Teknoloji çağındayız. Artık her şeyin temelinde teknolojik yenilikler ve atılımlar var. Toroslar’ın gençlerinin evrensel standartlarda yaşadığı, teknoloji ve bilimle kucaklaşıp geleceği tayin ettiği; eşitlikçi ve yenilikçi bir kent tasarlıyoruz. Tekno Toroslar Projemiz ile gençlerimizin sosyo-ekonomik sebeplerden dolayı yaşadığı eğitim eşitsizliği sorununa çözüm olacak bir merkez inşa edeceğiz. Kuzey Toroslar Kent Planlaması ile kapsamlı bir kent planlaması yaparak daha düzenli ve modern bir ilçe modeli inşa edeceğiz" diye konuştu.

Toroslar’da spor adına önemli adımlar atarak, sporu ve sporcuyu her zaman desteklediklerini kayeden Başkan Yılmaz, "Sporda önemli başarılar elde ettik. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 1 hafta süreyle spor etkinlikleri düzenledik ve Ulusal Ödüle layık görüldük. Dünya Bocce Şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Bunların yanında belediyemiz bünyesinde birçok branşta spor kursları açarak 7’den 70’e herkesin spor yapmasına imkan tanıyoruz. Spor hayatın vazgeçilmesi biz de bu anlayışla çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Toroslar Belediyesi’nin Teknik ve Mesleki Eğitim Kurslarına dikkat çeken Başkan Yılmaz, şunları söyledi:

"Bu kurslarımız ile kadınların meslek öğrenebilecekleri ve bu sayede ev ekonomilerine katkı sağlayacakları alanlar sunmuş oluyoruz. Öğreneğin Takı Tasarımı Kursu’nda eğitim alarak, takı tasarlayan kursiyerlerimizden Fatma Kocaoğlan, ürettiği ürünleri Belçika’ya götürerek satıyor.  Bir diğer kursiyerimiz Filiz Apaydın ise felçli olarak katıldığı kursumuzda kolunu yeniden kullanmaya başladı. Birçok kursiyerimiz kendi iş yerini açtı. Çalışmalarımızın karşılığını almak mutluluk verici oldu."

Herkesin taleplerine cevap verebilmek adına rutin belediyecilik hizmetleri dışında; sosyo-ekonomik ve kültürel alanda da çalışmalara hız verdiklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ramazan Ayı boyunca Toroslar’da ilk kez Ramazan Şenlikleri düzenledik. Unutulmaya yüz tutmuş Ramazan ayı eğlencelerini vatandaşlarla buluşturduk. Ramazan ayı bitince, vatandaşımızın yaz akşamları renklenmeye devam etsin diye, ‘Mahalle Şenlikleri’ ve ‘Açık Hava Sinema Günleri’ düzenleyerek 43 mahallede 86 etkinlik gerçekleştirdik. Etkinliklerde yaklaşık 96 bin vatandaş ile bir araya gelerek,  binden fazla çocuğa yaratıcı drama eğitimi verdik. 3 binden fazla çocuk ise ilk sahne deneyimini yaşayarak tiyatro ile tanıştı. Sinema gösterimlerinin öncesinde o mahalle için özel olarak çekilen belgesel filmlerimiz de mahalle sakinlerine izletilirken, aynı zamanda uzman psikologlar ile mutlu ailelerin formülünü de konuştuk."

İlçede eğitimin öncelikli olduğunu anlatan Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Göreve gelirken söz verdiğimiz kreş projemizi çok kısa bir süre içinde hayata geçirerek hizmete açtık. İlk önce okul öncesi eğitim dedik; çünkü sağlam bir eğitim hayatının temellerinin okul öncesi eğitimle atılacağına inanıyoruz. Okul öncesi eğitimi herkes için ulaşılabilir kılmak, çocuklarımızın eğitim hayatlarına sağlam adımlarla başlamalarına yardımcı olmak amacıyla hizmete açtığımız ve şehit Durmuş Tek’in adını taşıyan kreşimizde çocukların kendi kendini geliştirebilmesini ve kendine yetebilmesini amaç edinen montessori eğitimi, İngilizce, drama, güzel sanatlar, ebru-seramik ve dans ile robotik kodlama eğitimleri veriyoruz"Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS