Yenişehir Belediyesi'nin iki projesine ÇKA’dan destek

Yenişehir Belediyesi'nin iki projesine ÇKA’dan destek
Yenişehir Belediyesi'nin iki projesine ÇKA’dan destek

MERSİN, (DHA)- YENİŞEHİR Belediyesi Mükemmeliyet ve İnovasyon Merkezi bünyesinde yürütülecek çalışmalara destek amacı ile hazırlanan iki proje, Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan (ÇKA) destek almaya hak kazandı. 
Yenişehir Belediyesi Mükemmeliyet ve İnovasyon Merkezi bünyesinde yürütülecek çalışmalara destek amacı ile hazırlanan 'Yenişehir İlçesi Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı Süreç Danışmanlığı' ve 'SECAP Hazırlama Metodolojisi, Sera Gazı Envanteri Hesaplama, Optimum Uyum ve Azaltım Eylemleri Belirleme Eğitimi' isimli iki proje Çukurova Kalkınma Ajansı ÇKA'dan destek almaya hak kazandı.
ÇKA tarafından yayımlanan Teknik Destek Programına iki proje ile başvuran Yenişehir Belediyesinin iki projesi de destek kapsamına alındı. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve ÇKA Genel Sekreteri Savaş Ülger arasında proje sözleşmesi imzalandı.
Projelerin hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Özyiğit, verdikleri desteklerden ötürü ÇKA'ya ve proje ortakları olan Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür etti.
Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için Avrupa Birliği tarafından AB İklim ve Enerji için Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni geçen aylarda imzalamış ve Yenişehir Belediyesi sözleşmenin 2020-2030 kriterlerine uyacağını taahhüt eden Türkiye’deki ilk belediye olmuştu. Başkanlar Sözleşmesi, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Süreç Yönetimi çalışmalarının da dayanağını oluşturuyor. Bu kapsamda iklim değişikliğinin kent üzerinde oluşturduğu risk ve kırılganlıklarını analiz ederek, Yenişehir’in iklim değişikliğinin olumsuz etkilere karşı dirençliliğini arttırmak amacı ile öncelikle sera gazı salım kaynakları belirlenecek ve toplanan veriler üzerinden kurumsal ve ilçe ölçeğinde sera gazı envanteri hesaplanacak.
Yenişehir Belediyesi ve proje paydaşları kentin geleceğine yönelik olarak ortaya koyacakları, demografi, ekonomik ve sosyal gelişmeye ilişkin perspektiflerini temel alan bir ‘kentsel gelişme’ senaryosu oluşturacak ve bu 'Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı 'SECAP' için temel teşkil edecektir. Projeler kapsamında Yenişehir Belediyesi ayrıca 'Eylem Planı', azatlım seçeneklerini sıralayacak, bunların öncelikli olanlarının değerlendirildiği bir 'azaltım senaryosu' ortaya koyarak, uygulayacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS