Bodrumlu Neyzen Tevfik memleketinde anıldı

Bodrumlu Neyzen Tevfik memleketinde anıldı
Bodrumlu Neyzen Tevfik memleketinde anıldı

ŞAİR ve ney ustası Neyzen Tevfik Kolaylı, ölümünün 67'nci yıldönümünde doğum yeri Muğla'nın Bodrum ilçesinde çeşitli etkinliklerle anıldı.


Türk edebiyatının önemli isimlerinden, Bodrum doğumlu müzisyen ve şair Tevfik Kolaylı için düzenlenen anma etkinlikleri, usta şairin adını taşıyan Neyzen Tevfik Caddesi üzerindeki heykeli başında gerçekleştirilen törenle başladı. Törene, Bodrum Belediye Başkanı Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı, Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel ve vatandaşlar katıldı. Çakaloğlu ve diğer katılımcıların Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Ahmet Aras adına hazırlanan çiçeği heykele bırakmalarının ardından anma programı, ney sanatçısı Hacı Gencer'in sergilediği ney taksimleriyle sona erdi.


Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Herodot Kültür Merkezi'nde devam eden etkinlikler, müzik dinletisiyle sürdü. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ile vatandaşların katıldığı gecede; Neyzen Yavuz Akalın, kudümzen Selçuk Yazıcı ve solist Doç. Dr. Türkan Uymaz sahne aldı. Neyzen Tevfik'in saz eserleri, dinleyicilere keyifli bir gece yaşattı. Gecede ünlü şairin yaşam hikayesinden kesitler de aktarıldı. Neyzen Tevfik'in kendi sesinden 'Geçer' şiirinin dinlenmesiyle başlayan gecede, usta şair ve bestecinin 'Nihavend Saz Semai', 'Şehnaz Buselik Saz Semai' ve 'Ey Rahmetli Bol Padişah' eserleri seslendirildi. Yaklaşık 1 saat süren konserin sonunda geceye konuk solist olarak katılan Bora Uymaz, 'Hicran Kucağında Tuttuğun Sırdaş' adlı eseri okudu.


BODRUM (Muğla), (DHA) 


 


 


 


 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS