BOSAV üyeleri, Başkan Aras ile Japon turistleri çekebilecek önerileri görüştü

BOSAV üyeleri, Başkan Aras ile Japon turistleri çekebilecek önerileri görüştü
BOSAV üyeleri, Başkan Aras ile Japon turistleri çekebilecek önerileri görüştü

BODRUM Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelen CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Türk denizcilik tarihine ışık tutan Ertuğrul Fırkateyni kazısının buluntularını Bodrum'da kurulacak Amiral Turgutreis Müzesi'nde değerlendirebileceklerini söyledi.


BOSAV üyeleri ve Başkan Aras, Bodrum'a Japon turistlerin ilgisini çekebilecek öneriler konusunda da görüş alışverişinde bulundu. Amacı Bodrum ve yöresinin ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyelini değerlendirmek ve turizme kazandırmak olan Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı'nın yönetim kurulu üyeleri, CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı ziyaret etti. BOSAV Başkanı Tufan Turanlı ve beraberindekiler Başkan Aras'a, 13 ve 14 Mayıs tarihlerinde Japonya'nın başkenti Tokyo'da açılacak Ertuğrul Fırkateyni Sergisi hakkında bilgi verip, Bodrum'u Japonya'da tercih edilen bir turizm destinasyonu haline getirmek ve Japon turistlerin ilgisini Bodrum'a çekmek amacıyla hazırladıkları bir raporu sundu. Türk-Japon kültür köprüsünün ayaklarının Bodrum'da atılabilmesi için vakıf olarak girişimlerde bulunduklarını anlatan BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, bu amaçla 3-17 Eylül tarihleri arasında Bodrum'un kültür ve sanat köyü Dibeklihan'da Türk-Japon Dostluk Günü etkinliği düzenleyeceklerini söyledi. Japon turistlerin Türkiye'deki klasik destinasyonları arasında Bodrum'un da girebilmesi için bir dizi önerileri olduğunu belirten Turanlı, halen başkanlığını sürdürdüğü Ertuğrul Fırkateyni kazılarından elde edilen buluntuları da Bodrum'da sergilemek istediklerini kaydetti. BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, Başkan Aras'ı Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı Kushimoto'ya davet edip, Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni anısına yaptırılan rozeti Başkan Aras'a takdim etti.


BODRUM'A ERTUĞRUL FIRKATEYNİ MÜZESİ


Belediye Başkanı Ahmet Aras da, Bodrum'un asırlar boyunca bu coğrafyada varlığını sürdüren kadim medeniyetlerin buluştuğu bir tarih ve kültür kenti olduğunu belirtip, Bodrum'un bu zenginliğini turizme kazandırmak amacıyla çalışmalara başladıklarını söyledi. Turizmde daha geniş bir pazara hitap etmek ve Bodrum'un turizm ekonomisinden kazandığı payı en üst düzeye çıkarabilmek amacıyla projelerin adım adım hayata geçirileceğini söyleyen Başkan Aras, Japonya ve Uzak Doğu ülkelerinin de bu kapsamda değerlendirileceğini kaydetti. BOSAV Yönetim Kurulu'nun raporunu inceleyeceğini belirten Aras, "Ertuğrul Fırkateyni eserlerini, Turgutreis'te açacağımız Amiral Turgutreis Müzesi'nin içinde değerlendirebiliriz" dedi.


Başkan Aras ayrıca, Bodrum turizminin ancak ve ancak tarih, kültür, sanat ve insan faktörünün birleşimi ile gerçek değerine ulaşabileceğini de belirtip, "Bunun için doğal güzelliklerimizi, tarihimizi, kültürümüzü ve Bodrum'un bütün değerlerini dünya pazarlarına hep birlikte kolektif bir şekilde sunmak zorundayız" diye konuştu. Bu doğrultuda Bodrum'un eşsiz değerlerinden biri olan Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin de önemini hatırlatan Aras, devam eden restorasyon çalışmaları ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yarın (cuma) bir görüşme yapacağını kaydetti.


SEZONA HAZIRLIK SÜRÜYOR


Öte yandan, yaklaşan turizm sezonu öncesinde Yarımada genelinde hızlı bir çalışma başlattıklarını anlatan Aras, Bodrum Belediyesi personelinin tam kadro sahada olduğunu belirterek, "İlçemizi en kısa sürede misafirlerimizin mutlu ve rahat bir tatil geçirebileceği bir hale getireceğiz. İlk işimiz Bodrum girişinden başlamak suretiyle, çevreye rahatsızlık veren tabela kirliliğini ortadan kaldırmak olacak. Bu konuda ilgili kişilere tebligatları yaptık. Çevre düzenlemelerini hızlı bir şekilde sürdürüyoruz" diye konuştu.


Mehmet Can MERAL / BODRUM (Muğla), (DHA)Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS