hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Nevşehir Valisi Fidan: 5 milyon ziyaretçi rakamını geçeceğiz

  Nevşehir Valisi Fidan: 5 milyon ziyaretçi rakamını geçeceğiz
  expand

  Nevşehir Valisi Fidan: 5 milyon ziyaretçi rakamını geçeceğiz

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)- KAPADOKYA'nın on binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ettiğini belirten Nevşehir Valisi Ali Fidan," Anlaşılıyor ki bu yıl başarılı güzel bir sezon olacak. Geçen yıl boyunca 4 milyon 826 bin ziyaretçi ağırlamıştık. O zaman da söylemiştik 5 milyon ve üzeri demiştik, ilk 3 aydaki verilere baktığımızda 5 milyon rakamını yakalayacağız ve hatta geçeceğiz görünüyor" dedi.

  Kapadokya bölgesinde müze ve ören yerlerini ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında bu yılın sonunda, 5 milyon hedefini aşacağına inanıyoruz" dedi.

  Nevşehir Valisi Ali Fidan, kentte bayramlaşma programına katıldı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan ve Kapadokya'nın on binlerce yerli ve yabancı turisti misafir ettiğini belirten Vali Fidan, "Memnuniyetle görüyoruz ki tüm tesislerimizde yüzde 100'e yakın doluluk var. Bu anlamda Nevşehir cazibesini devam ettiriyor ve koruyor. Bu yoğunluk sadece bayram tatili ile ilgili değil, geçtiğimiz 3 aylık verilere baktığımızda geçen yılın ilk 3 ayında 441 bin olan ziyaretçi sayımız 531 bine çıkmış durumda. Bu da ziyaretçi sayısında yüzde 20 oranında bir artışı beraberinde getirdi. Kapadokya yoğun şekilde misafir ağırlıyor. Kapadokya sadece doğal güzellikleriyle değil elbette peri bacaları, yer altı şehirleri, vadileri ve balon turizmiyle elbette önemli ama tarihi ile yaşam kültürü ile mimarisi ve gastronomisi ile gezmeyi görmeyi hak eden bir bölge. Burayı görmemiş olanları görmeyi, görenleri de tekrar bu bölgeye davet ediyoruz. Anlaşılıyor ki bu yıl başarılı güzel bir sezon olacak. Geçen yıl boyunca 2023 de 4 milyon 826 bin ziyaretçi ağırlamıştık. O zamanda söylemiştik 5 milyon ve üzeri demiştik, ilk 3 aydaki verilere baktığımızda 5 milyon rakamını yakalayacağız ve hatta geçeceğiz görünüyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kapadokya bölgesinde günlük 50 bin turisti ağırlayabilecek tesislere sahip olduklarını da ifade eden Vali Fidan, bölgeyi daha iyi tanıtmak ve kültür ile inanç turizmi anlamında ziyaretçi sayısı ve konaklama sürecini artırmak için çabalarının da süreceğini belirtti. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow