Ordu’da 'fındık dalda aklın işçide kalmasın’ projesine rağbet

Ordu’da 'fındık dalda aklın işçide kalmasın’ projesine rağbet
Ordu’da 'fındık dalda aklın işçide kalmasın’ projesine rağbet

Mustafa KIRLAK/ORDU, (DHA) - ORDU Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan ‘fındık dalda aklın işçide kalmasın’ projesi, sürdürülüğü yeni hasat döneminde de aynı platformda buluşturduğu bahçe sahipleri ve işçilere, kolaylık sağlıyor.

Kentin önemli tarım kaynaklarından biri olan fındık için birçok proje geliştiren ve uygulayan Büyükşehir Belediyesi hasat sezonunda ‘fındık dalda aklın işçide kalmasın’ projesiyle üreticilerle işçileri bir araya getiriyor. Geçen yıl büyük rağbet gören proje, bu yıl da birçok vatandaş tarafından tercih ediliyor.  Büyükşehir belediyesi, bahçe sahipleri ve işçileri aynı platformda buluşturarak vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Başlayan hasat dönemiyle fındık bahçelerine giren işçiler üreticinin fındığını toplayarak hem üreticinin fındığını dalda bırakmıyor hem de ekonomik kazanç elde ediyor. Fındık üreticisi ise işçi bulma konusunu proje ile aşarak hasadını yapmış oluyor.

‘BAHÇE SAHİPLERİMİZİN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ’

Bahçe sahipleri ile işçilerin buluşturulduğu projede işçilerin istihdam sağlarken üreticilerinde hayatını kolaylaştırdıklarını ifade eden Proje Koordinatörü Asım Suyabatmaz, “Büyükşehir Belediyemizce uygulanan ve bu yıl ikincisine devam ettiğimiz Fındık Dalda Aklın İşçide Kalmasın projesini sürdürüyoruz.  Bu anlamda Perşembe ilçemizin Alınca Mahallesi’nde fındık hasadı gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl Ordu’muzun işçi ihtiyacını kendi içerisinde karşılayabileceğini ön görmüştük. Bu vasıtayla geçen yıl projemizi başlatmıştık. Böylece işçi ve bahçe sahiplerini buluşturacağımız bir pazar yeri oluşturduk. Projemiz sayesinde bugün görüyoruz ki yaklaşık 15 milyonluk bir parayı Ordu’da tutmayı başardık. Bu projeyle Korgan’dan Fatsa’ya, Mesudiye’den Ünye’ye bütün vatandaşlarımız buluşuyor ve işçimiz istihdam sağlarken bahçe sahiplerimizin de hayatlarını kolaylaştırıyoruz” dedi.

 ‘İŞÇİ BULAMADIM, PROJEDEN YARARLANDIM’

Perşembe ilçesi Alınca Mahallesi’nde yaşayan üretici İbrahim Kaya, fındık hasadı için işçi bulamadığını ancak Ordu Büyükşehir Belediyesinin projesinden yararlanarak bu problemi çözdüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesinin yönlendirmesiyle işçilerin bahçeye girdiğini dile getiren üretici Kaya, “Fındık hasadı yapmak için işçi bulamadım. Bir arkadaşımızın vasıtasıyla Ordu Büyükşehir Belediyemizin bu projesinden yararlandık. Böylece 20-25 işçi bahçemize gelerek hasadımızı gerçekleştirdi” ifadelerinde buludu.

‘BU PROJE SAYESİNDE İŞ BULUYORUZ’

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin projesi sayesinde iş bulduklarını aktaran İşçi Ahmet Turan Güney, “Projeden oldukça memnunuz. Böyle bir proje başlattığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Bey’e teşekkür ederim. 20 gündür fındık hasadı yapıyoruz. Projeden oldukça memnunuz. Böyle bir proje başlattığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Bey’e teşekkür ederim. Büyükşehir Belediyesi bizi arayarak bahçelere yönlendiriyor. Bu proje sayesinde iş buluyoruz, boş kalmıyoruz" diye konuştu.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS