Mesleki eğitim çalıştayı tamamlandı

Mesleki eğitim çalıştayı tamamlandı
Mesleki eğitim çalıştayı tamamlandı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen Mesleki Eğitim Çalıştayı, sunulan sonuç bildirgesi ile tamamlandı. 

Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Vali Ömer Faruk Coşkun, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Programın devamında Mesleki Eğitim konulu sunum gösterildi. İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak konuşmasında, Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesi, yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretilmesi, nitelikli işgücüne sahip bir sanayi yapısına dönüşümün sağlanması için mesleki eğitimin iyileştirilmesi amacı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından "Geleceğim Mesleğim" sloganı ile 2019 yılı için "Mesleki ve Teknik Eğitim" temasının başlatıldığını söyledi. Müdür Albak, "Bu tema kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı arasında 30 Eylül 2019 tarihinde protokol imzalanmıştır. Protokol kapsamında il merkezindeki ortaokullardaki 8. sınıf öğrencilerinden 440’ına öğretmenevinde 'Mesleki Gelişim ve Farkındalık Eğitimi' verilmiştir. Bu eğitime katılan öğrenci velilerinden 200’üne 'Mesleki Gelişim ve Farkındalık Veli Bilgilendirme' konferansı düzenlenmiştir. Yine, 30'ar kişilik iki grup halinde toplamda 60 kişiye 'Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi' verilmiştir. 25 öğrenci 5 öğretmen ile Bursa-Tüyap Otomasyon, Metal ve Saç İşleme Fuarı'na gezi düzenlenmiştir. Meslek lisesinde görevli 20 öğretmene 'Proje Hazırlama Eğitimi' verilmiştir. Yine meslek lisesindeki öğrencilerimize 'Etkili İletişim', 'Kariyer Buluşturması', 'Bilim Söyleşileri' düzenlenmiştir" dedi. 

Vali Ömer Faruk Coşkun da, mesleki ve teknik eğitimin yerel, ulusal ve uluslararası iş piyasalarının beklentilerine uygun yapılandırılarak, genç nüfusun gerekli bilgi, beceri ve yetkinliği kazanmasını sağlamanın önem arz ettiğini ifade etti. 

Program, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi Bahçe Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Bülent Yanıktepe tarafından yapılan mesleki eğitim çalıştayı sonuç bildirgesinin sunumu ile sona erdi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS