Osmaniye'de bir ilk, akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat edildi

Osmaniye'de bir ilk, akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat edildi
Osmaniye'de bir ilk, akciğer tümörü kapalı yöntemle ameliyat edildi

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE'de, sol akciğerinin alt parçasında kitle bulunduğu belirlenen 52 Yaşındaki B.T. isimli kadın hasta, laparoskopik yöntemle ameliyat edilerek, eski sağlığına kavuşturuldu.

Uzun yıllardır halsizlik, öksürük, balgam, nefes darlığı ve sürekli enfeksiyon geçirme şikayetleri bulunan B.T., tedavi için Osmaniye Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi kliniğine başvurdu. Hastaya yapılan tetkikler sonucu, sol akciğerin alt parçasını tamamen kaplayan ve bronş genişlemesi olarak bilinen 'bronşiektazi' hastalığı teşhis edildi. Göğüs Cerrahisi Servisi Hekimi Göğüs Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Ebubekir Aksu tarafından hastaya, ameliyat gerçekleşmezse akciğerde sürekli enfeksiyon olacağı, ilerde ameliyat şansını kaybedebileceği ve solunum cihazına bağlı kalabileceği gibi konularda bilgilendirmelerde bulunularak ameliyat kararı alındı.

Op. Dr. Ebubekir Aksu başkanlığında Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sinan Karazindiyanoğlu ve ameliyathane ekibinin katılımıyla hastanın ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek hasta sağlığına kavuşturuldu. Kapalı yöntemle yapılan bu tür akciğer ameliyatlarının hem tanı hem tedavi amacıyla yapılmakta olduğu belirtilerek, Osmaniye Devlet Hastanesinde yapılan bu başarılı ve özellikli operasyonlar sayesinde hastaların başka illere gitmesine gerek kalmamakta olduğu vurgulandı. Türkiye de sadece belirli il merkezlerinde ve Üniversite Hastanelerinde yapılan kapalı yöntemle akciğer lobunun alınması "videotorakoskopik lobektomi" ameliyatının Osmaniye de ilk kez gerçekleştirildiği vurgulandı.FOTOPRAFLI


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS