Sivas'ta 2 bin 100 çiftçiye tohum dağıtımı yapıldı

Sivas'ta 2 bin 100 çiftçiye tohum dağıtımı yapıldı
Sivas'ta 2 bin 100 çiftçiye tohum dağıtımı yapıldı

SİVAS,(DHA)- SİVAS'ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen 'Üreten Çiftçi Gelişen Sivas' projesi kapsamında çiftçilere korunga, adi fiğ, silajlık mısır ve yonca tohumları dağıtıldı. 
Sivas Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2019 yılı 'Kaba Yem Açığın Giderilmesi Projesi' kapsamında merkez ve 16 ilçede yem bitkileri üretim alanlarının genişletilerek, yem üretim maliyetlerinin düşürülmesi, kaba yem açığının giderilmesi, mevcut mera alanları üzerindeki otlatma baskısının azaltılması amacıyla 2 bin 100 çiftçiye tohum dağıtımı yapıldı. DAP Bölge İdare Kalkınma Başkanlığınca yüzde 75'i finanse edilen toplam 2 milyon ile 50 bin kilogram sertifikalı kaplamalı yonca, 50 bin kilogram hibrit mısır ve 60 bin kilogram standart sertifikalı adi fiğ tohumu, ayrıca Sivas İl Özel İdaresi tarafından yüzde 75'i finanse edilen toplam 240 bin lira ile 20 bin kilogram standart sertifikalı adi fiğ tohumu, 20 bin kilogram standart sertifikalı korunga tohumu ile toplamda yaklaşık 2.5 milyon lira bütçe ile 200 bin kilogram yem bitkisi tohumu dağıtılarak yaklaşık 45 bin dekar yem bitkisi ekimi planlanıyor. Planlanan ekimle yıllık 245 bin ton kaba yem üretimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
Törende konuşan Vali Salih Ayhan, Sivas'ın tarım potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, bu potansiyeli açığa çıkarmak için iyi bir ekiple 'Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas' başlığı altında güzel çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İlk aşamada 155 ton tohumun dağıtılacağını belirten Vali Ayhan, "2023 kalkınma hedefleri açısından ülkemizde tarım politikası tamamen üretim odaklı bir anlayışa dönüşmüş durumda. Tarımın milli bir politika olması açısından biz yerel imkânlarla iyi bir heyecanımızla birlikte bunu devam ettireceğiz. Çiftçilerle el ele vererek Sivas'ı çok yakın bir zamanda tarımsal üretim potansiyeli açısından zirveye taşıyacağız. Bu konuda çok ciddi anlamda gayretimiz var" dedi. 
Üretimin yanında ürünleri pazarlamaya yönelik çok büyük projeleri olduğunu da belirten Ayhan, "Sadece üretim yapmayacağız. Bu üretimle beraber şehrimizin ekonomisine katkı sağlayacak iyi bir mekanizma kuracağız. Bunu ileride açıklayacağız. Tüm alanları dolduracağız. Daha önce açıkladığımız 15 projenin adım adım hepsini yapacağız" diye konuştu.
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız projenin uygulanması sonucunda gelir artışının görülmesi ile yem bitkisi üreten çiftçi sayısında ve üretim alanı miktarında artma beklenildiğini, ayrıca yem maliyetlerinin azaltılması ile hayvancılık faaliyeti gösteren üreticilerin kârlılığı artacağı ve bölge hayvancılığının gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.
Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ise; Vali Ayhan'ın Sivas'a ilk geldiğinde 'Sivas'ta tarımı ve hayvancılığı en üst seviyeye çıkaracağız' sözünü hatırlatarak, yapılan tohum dağıtım töreninin bunun en iyi bir örneği olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından çiftçilere tohumlar dağıtıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS