hourSON DAKİKA
left-arrow right-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mehmet Çakın: Kadınların iş dünyasındaki yeri azımsanmayacak kadar önemli

  Mehmet Çakın: Kadınların iş dünyasındaki yeri azımsanmayacak kadar önemli
  expand

  Mehmet Çakın: Kadınların iş dünyasındaki yeri azımsanmayacak kadar önemli

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UŞAK, (DHA)-UŞAK Belediyesi'nin üreten ve el emekleriyle hane ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen kadınlar için kurduğu Zümra Kadın Kooperatifi'ne tahsis ettiği Yöresel Ürünler Çarşısı'ndaki 3 satış noktasının resmi açılışı geniş katılımlı bir törenle açıldı. Törende konuşan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kadınların iş dünyasındaki yerinin kendilerine has başarılı yaklaşımları ve derinlemesine bakış açıları sayesinde azımsanamayacak derecede önemli olduğunu söyledi.

  Uşak Belediyesi, kentin görsel dokusuna yakışmayan eski belediye binası geçen yıl yıkılıp, arka bölümde bulunan eski kasap hali tadilattan geçirdi. Ön kısma inşa edilen ve modern yapısıyla göz dolduran bina ile birleşen yapı, Yöresel Ürünler Çarşısı olarak hizmete açıldı. Çarşıdaki 3 dükkan el emeklerinin sergilenip satılabilmesi için satış noktası olarak kullanılmak üzere Zümra Kadın Kooperatifi'ne tahsis edildi. Dün düzenlenen programla tahsis edilen 3 satış noktasının resmi açılışı yapıldı.

  Programda kadınlara seslenen hitap eden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kadınların fıtrat olarak güçlü bir yaradılışa sahip olduğunu ve üstesinden gelemeyecekleri bir şey olmadığını söyledi. Çakın, "Biz bir gün değil her gün kıymetli kadınlarımıza değer veriyor ve üreten kadınımızın ihtiyaçlarına yönelik hizmetler hazırlıyoruz ancak sembolik olarak farkındalık yaratmak için bugüne özel bir kutlama yapıyoruz. Bu kapsamda kentimize kazandırdığımız bu önemli merkezde kadınlarımızla bir araya gelmek istedik. Ahilik Haftası'nda Ticaret Bakan Yardımcımızın katılımlarıyla hizmete açtığımız bu yapı inşallah bundan sonra kentimizin alışveriş dendiğinde akla ilk gelen noktası olacak; 'yöresel ürünler nereden alınır' sorusunun da cevabı olacak. Uşaklı hemşerilerimizin şehir dışına giderken yanlarında götürmek istedikleri, Uşak'ımıza has ürünler olduğunda da ilk adres yine bu merkez olacak. Ben şahsen girişimci kadınların hikayelerinde adeta bir baş aktör haline gelen Uşak Belediyesi ve Zümra Kadın Kooperatifi adına çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Umut ediyorum ki kentimizde yaşayan tüm emekçi kadınlarımızın da yollarını aydınlatır, desteklerimizle onlara ilham veririz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  'KADINLARIN İŞ DÜNYASINDAKİ BAŞARISI YOK SAYILAMAZ'

  Üreten kadınların esnaf odalarına kaydolmaları ve çeşitli eğitim programlarıyla daha başarılı hale gelmelerini sağlayacaklarını ifade eden Başkan Çakın, kadınlarımızın arasından büyük şirket yöneticileri çıkacağına gönülden inandığını kaydetti. Mikrokredi gibi finansal yardımlarla da kadınlara destek olduklarının altını çizen Başkan Çakın, Uşak Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi (UKAMER) sayesinde kadınların sadece maddi açıdan değil sosyal ve kültürel açıdan gelişmesini sağladıklarını, onların Uşak'ta yaşamaktan keyif almaları için her türlü etkinliği düzenlediklerini vurguladı. Uşak Belediyesi yönetiminde bulunan kadın başkan yardımcıları ve kadın çalışma arkadaşlarıyla da sürekli istişare halinde olduklarını ifade eden Başkan Çakın, kadınların iş dünyasındaki yerinin kendilerine has başarılı yaklaşımları ve derinlemesine bakış açıları sayesinde azımsanamayacak derecede önemli olduğunu kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zümra Kadın Kooperatifi Koordinatörü Safiye Şarbay ilk olarak 3 yıl önce "'8 Mart'ta 8 dükkan' sloganıyla yola çıktıklarını, yine bir 8 Mart'ta da böyle güzel bir etkinlikte yer almanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. 2023 yılında kooperatif olduklarını ve şimdi de Yöresel Ürünler Çarşısı'na taşındıklarını anlatan Şarbay, bundan sonra burada bulunan 3 dükkanda el emekleri olan ürünlerin satışlarına devam edeceklerini dile getirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zümra Kadın Kooperatifi üyelerinden Melike Sevindik ise böyle bir çalışmayla kadının sesinin duyulmasının çok önemli olduğunu belirterek, "

  'Kadınlara yönelik bu tip önemli projelerin daima ön planda olması gerekir" dedi.

  Konuşmaların ardından kadınlarla birlikte pasta keserek Zümra Kadın Topluluğu'nun yıl dönümünü kutlayan Başkan Çakın; Zümra kadınlarına tahsis ettikleri ve satış yapmak için hazır bulunan dükkanları gezdi.(DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow