Kadınlar meme kanserine karşı bilgilendirildi

Kadınlar meme kanserine karşı bilgilendirildi

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile meme kanseri farkındalık programı düzenlendi.

 


KUMLUCA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile meme kanseri farkındalık programı düzenlendi.


Kumluca'da 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında düzenlenen etkinliğe AÜ Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, Kumluca İlçe Sağlık Müdürü İsmail Arıcı, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü birinci sınıf öğrencileri meme kanserinin nedenleri, belirtileri, koruma ve erken teşhis yöntemleri konusunda topluma bilgilendirmeler yaptı, broşür dağıttı. Meme kanseri farkındalık göstergesi olarak bilgilendirme yapılan kadınlara pembe kurdele takıldı.


Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlarda en sık görülen kanser olduğunu, her sekiz kadından birinde meme kanseri görüldüğünü belirten Prof. Dr. Selma Öncel, Erken teşhiste en önemli faktörün kadının meme kanseri konusunda bilinçlendirilmesi olduğunu vurguladı. Dekan Prof. Dr. Selma Öncel, "20 - 39 yaş arasındaki kadınların, ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yaptırması 2 yılda bir kez de doktora meme muayenesi yaptırması gerekiyor. 40 - 49 yaş arasındaki kadınların ise ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmasının, yılda bir kez de doktora meme muayenesi yaptırmasının ve iki yılda bir kez mamografi çektirmesinin meme kanserinin erken tanımlanmasında önemli yer edinmektedir. Ayrıca annesinde, kız kardeşinde teyzesinde meme kanseri olan, şişman ve hareketsiz yaşam tarzı olan kadınlar meme kanseri açısında risk grubu oluşturuyor" dedi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS