Mustafakemalpaşa'nın eski köyleri kitaplaştı

Mustafakemalpaşa'nın eski köyleri kitaplaştı

  BURSA’nın Mustafakemalpaşa Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel birikimini hafızalarda canlı tutan eserlere bir yenisini daha ekledi.

MUSTAFAKEMALPAŞA (Bursa),(DHA)-  BURSA’nın Mustafakemalpaşa Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel birikimini hafızalarda canlı tutan eserlere bir yenisini daha ekledi. Kent hafızası ve kültür belleğini yeni eserlerle zenginleştiren Mustafakemalpaşa Belediyesi, Kültür ve Sanat Derneği işbirliği ile hazırlanan 'Mustafakemalpaşa Belde ve Köylerinde Yaşam' kitabının ikinci cildini okuyucularla buluşturdu.


Büyükşehir Yasası'nın ardından mahalleye dönüşen köylerin, kültürel ve sosyal yaşamlarının mercek altına alınarak tarihi dokusunun kapsamlı biçimde anlatıldığı  'Belde ve Köylerde Yaşam-2' adlı hacimli kitap, Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe ve mahalle muhtarlarının katıldığı programla tanıtıldı.


Mustafakemalpaşa'nın kendine özgü birikimine her alanda sahip çıktıklarını belirten Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Kültür ve Sanat Derneği'nin 11 yıl boyunca aylık olarak yayınladığı Patikalar Dergisi'nde yer alan köy yaşamlarının iki kitapla bir araya toplanarak hem genç kuşaklara hem de araştırmacılara önemli bir kaynak sağlandığını belirtti. Toplumları ayakta tutan en önemli unsurun, dil, kültür ve tarih mirası olduğuna dikkat çeken Başkan Kurtulan, "Belediyecilik anlayışımızın temellerinden biri de kültür ve sanata değer vererek, bu mirası korumak ve nesiller arasında tarih şuurunu oluşturup kültürel dokunun korunmasına duyarlı olmaktır. 2012 yılında kitabımızın ilk cildinin yayınlanmasına destek verdik. Bu katkımızı, 50 köyümüzün incelendiği bu eserde de veriyoruz. Mustafakemalpaşa'nın kültürel ve tarihi ile ilgili çalışmalarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Mahallelerimizin değerinin kaybolmaması, köy toplumu ve yaşantısının bilinmesi geleceğimize önemli kazanımlar sağlayacaktır. El işlerinden mimariye, giyim kuşamdan halk oyunlarına ve daha birçok konuda genç kuşaklarımızın bilmedikleri kültürel mirasımız, bu eserle hafızalarda canlı kalacak. Kitabımızı başta okullar olmak üzere kütüphanelerimize ve muhtarlarımıza hediye edeceğiz. Bilginin, sonu gelmeyecek bir fetih olduğu düşüncesi ile bu eseri kültürel arşivimize kazandıranlara teşekkür ediyorum" dedi.


Kaymakam Mustafa Masatlı ise köylerin tanıtılmasına ışık tutacak kitabın değerli bir kaynak olduğunu kaydetti. Kaymakam Masatlı, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri kayıt altına almamak, bir kaynak üretememektir. Bu eser, ilçemiz en ücra köşesinin temel özelliklerini dahi gün yüzüne çıkaran bir çalışma oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.


Kitabın editörlüğünü ve yayın yönetmenliğini üstlenen Kekil Şimşek de konuşmasında, özgün bilgilerle desteklenen eserin tarihi bir belge taşımakla birlikte kırsalda yaşayan insanların örf, adet ve geleneklerini içerdiğini dile getirdi.


FOTOĞRAF


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS