TÜBİTAK Başkanı’ndan Bursa Uludağ Üniversitesi’ne ziyaret

TÜBİTAK Başkanı’ndan Bursa Uludağ Üniversitesi’ne ziyaret

BURSA,(DHA) - TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr

BURSA,(DHA) - TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bursa Uludağ Üniversitesi’ni ziyaret etti. Akademisyenler ve öğrencilerle bir araya gelen Prof. Dr. Hasan Mandal, gösterilen ilginin kendisini mutlu ettiğini söyledi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın daveti üzerine kente gelen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yaklaşık bir saat süren sunum yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK’ın yeni dönem çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Konuşmasında Türkiye’nin mevcut koşullarda krizi fırsata çevirecek çok önemli hamleler yaptığını söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, kurum olarak bu fırsatları değerlendirmek için yeni bir planlama dönemine girdiklerini vurguladı. Prof. Dr. Hasan Mandal, son 15 yıl içerisinde TÜBİTAK’ın ülke içerisinde bir bilimsel kapasite oluşturmayı hedeflediğini kaydetti.

GİRİŞİMCİLERE 800 BİN TL DESTEK

Sunumunda TÜBİTAK’ın yeni vizyonu ve çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Hasan Mandal, 10 yıllık süreç içerisinde Ar-Ge’ye ayrılan bütçelerin ciddi oranlarda artmasına rağmen yeterli olmadığını açıkladı. Gençlerin girişimcilik destek programlarının desteklenmesi konusunda ciddi talepleri bulunduğunun altını çizen TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Bu anlamda çok sayıda programı hayata geçirdik ve destek rakamlarını arttırdık. 1512 BİGG Programı’nı çoğu arkadaşımız biliyor. Başvuruları devam ediyor. Buraya başvurmak isteyen öğrenci arkadaşlarımız varsa, lisans son sınıftaysanız veya mezuniyetinizin üzerinden 10 yıl geçmemişse bu programa başvurabiliyorsunuz. Buraya başvuran ve kabul edilen arkadaşlarımızın her biri için 200 bin TL destek veriyoruz. Takibinde de 600 bin TL ikinci fasılda destek veriyoruz. Dolayısıyla bir girişimci TÜBİTAK’tan toplam 800 bin TL destek alabiliyor ki bu gerçekten birçok ülkeyle karşılaştırıldığı zaman iddialı bir rakam olarak karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.

BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ BİLİM ODAKLI ÇALIŞIYOR

Etkinlikte konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise Rektörlük olarak bilimsel araştırma projelerine 3 yılda 40 milyon TL’lik destek sağladıklarını açıkladı. Akademisyenlerin özel sektör ile yürütecekleri 150 bin TL’ye kadar olan projelerine üniversite olarak ortak oldukları bilgisini veren Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Üniversitemizden TÜBİTAK’a 2017 yılında yapılan 158, 2018 yılında şu ana kadar 194 başvuru yapıldı.  2017 yılı için ARDEB projelerindeki başarı oranımız %13. 2018 yılı için şu ana kadar 21 proje desteklendi. 2018 yılı için Proje işlem hacmi 17 milyon TL’dir. Yine TÜBİTAK’ın 100/2000 programında destek almaya hak kazandığımız 169 öğrencimizle ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk sıradayız. 2018 yılında en çok tercih edilen 5. üniversite konumuna ulaştık. Üniversitemizde kuruluş çalışmalarını başlattığımız Araştırma Vadisi projemiz ise kentimizin ve ülkemizin hedeflerine büyük katkılar sağlayacak” dedi.

Programın sonunda BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay tarafından katılımlarından dolayı TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’a teşekkür hediyesi takdim edildi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS