Faik Tonguç Kütüphanesi yıkılmayacak

Faik Tonguç Kütüphanesi yıkılmayacak

ÇORUM Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, belediye meclisinin kararıyla yıkılması gündeme gelen 54 yıldır hizmet veren tarihi Faik Tonguç Kütüphanesi'nin yıkılmayacağını açıkladı.

Yusuf ÇINAR/ÇORUM, (DHA)- ÇORUM Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, belediye meclisinin kararıyla yıkılması gündeme gelen 54 yıldır hizmet veren tarihi Faik Tonguç Kütüphanesi'nin yıkılmayacağını açıkladı.

Çöplü Mahallesinde bulunan Faik Tonguç Kütüphanesi’nin, Belediye Meclisi toplantısında onaylanarak uygulamaya geçilmesi beklenen kentsel dönüşüm planlamasından etkileneceği belirtildi. Karar kapsamında devane bölgesinde 2 bin 700 metrekare alanda yapılacak kentsel dönüşümle birlikte taban alanlar daraltılarak 9-10 kat konutların yapılacağı açıklandı. Belediye Meclisinin bu kararının ardından birçok çocuk kitabının yazarı Faik Tonguç’un torunu Şafak Okdemir'de kütüphanenin yıkılmaması amacıyla Çorum Belediyesi ile temasa geçti.

Tarihi kütüphanenin yıkılmasına karşı çıkan, dedesi gibi çocuk yazarı olan Şafak Okdemir, “Bu imar planını çizenler, onaylayanlar, daha güzel bir mahalle yaratma iddiasındaki yetkililer, ülkenin en eski çocuk kütüphanelerinden birini yok edip, yerine 10 katlı bina dikmeyi düşünenler; Çorum’da büyüyen binlerce çocuktan biri değiller miydi?” ifadeleriyle tepkisini ortaya koyarak kütüphanenin yıkılmasına karşı çıktı.

Gelen tepkiler üzerine Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ise kütüphaneyi kurtarmak için bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Bu konunun değişik mecralarda konuşulup yazıldığına dikkat çeken Başkan Külcü, “Burada, içerikle ilgili iki farklı boyut var. Birincisi, orada bir imar planlaması yapılmış. 2007 yılında başlayan çevre düzeni planı çalışmasında orası konut bölgesi olarak işaretlenmiş. Sonrasında ise parselasyon çalışması yapılırken konut parselinin içerisinde kalmış. İşin bu kısmı doğru. Ama biz bunu fark ettikten sonra oranın planını değiştirmek ve kütüphanenin bulunduğu alanı sosyal kültürel tesis alanı olarak işaretlemek üzere yeni bir çalışma başlattık. Bu çalışmamız devam ediyor. Onu nihayete erdireceğiz ve kütüphaneyi yıkılmaktan kurtaracağız” dedi.

Binlerce insanın olduğu gibi kendisinin de Faik Tonguç Kütüphanesinde hatırasının bulunduğuna dikkat çeken Başkan Külcü, “Burada şunun altını çizmek lazım. Bina tarihi bir bina değil ama binlerce insanın orada hatırası var. Biz o hatıraya saygı duyarak aslında kendi hatıralarımıza da saygı duyarak oradaki yıkımın önüne geçmek üzere hazırlıklar yapıyoruz. Bizim de ortaokul yıllarımızın kütüphane çalışmaları Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi’nin içerisinde geçmiştir. Cumartesilerimiz, Pazarlarımız ve akşamlarımız oralara ders çalışmak için gidip geldiğimiz yerlerimizdi. O bölgede bulunan binlerce insanın hatırasına sahip çıkmak için düzenleme çalışması yapıyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, göreve geldikleri 2009 yılından beri eğitim alanında önemli yatırımlar yaptıklarını vurguladı. 9 yıllık süre içerisinde yaptıkları çalışmaların bütün Çorum halkı tarafından iyi bilindiğini ve takdir gördüğünü ifade eden Başkan Külcü, “Yaptırdığımız okullar, çevre düzenlemeleri, son iki yıldır yürüttüğümüz Z kütüphane çalışmamız. 40 Z kütüphanenin yapımı ve bu kütüphanelerimizin içerisine konulmak üzere aldığımız 88 bin kitap bizim eğitim-öğretim ve kültür dünyamızla ilgili bakışımızın ne olduğunu açık ve net olarak ortaya koyuyor. Bu kadar kütüphane yapan, bu kadar kitap alan ve hatta okuma grupları oluşturmak suretiyle lokomotif vazifesi gören belediyenin kütüphane yıkmayı planlıyor olması akıllara ziyan bir durumdur. Asla böyle bir düşüncemiz olmadı. Sadece planlama noktasında gözden kaçmış bir husus böyle bir spekülasyonun oluşmasına sebebiyet verdi. Herkesin gönlü ferah olsun. Biz yıkmak için, yok etmek için değil, yapmak için inşa etmek için buralarda bulunuyoruz. En güzellerini yapmak ve var olanlarını da yaşatmak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz” dedi.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS