Mevlana, Denizli'de Şeb-i Arus töreniyle anıldı

Mevlana, Denizli'de Şeb-i Arus töreniyle anıldı

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus etkinliği ile Mevlana Celaleddin Rumi, ölümünün 744.

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Şeb-i Arus etkinliği ile Mevlana Celaleddin Rumi, ölümünün 744. yılında anıldı. AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Mevlana için vuslat, düğün günü, yeni bir hayata, gerçek hayata uyanma günü" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, hoşgörü ve barışın sembolü, büyük mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi'nin, ölümünün 744. yılı nedeniyle Şeb-i Arus programı düzenledi. Pamukkale Üniversitesi Spor Salonu'nda düzenlenen Şeb-i Arus etkinliğine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, altyapıyla, üstyapıyla, yollarla, sosyal tesis alanlarıyla, parklarla spor alanlarıyla Denizli'nin her bir köşesine her ilçesine, mahallesine, sokağına hizmet etmeye çalıştıklarını belirterek, "Bunlar tabii ki gerekli, bunlar ihtiyaç, olmazsa olmaz. Bunun ötesinde, maddi işlerin dışında gönüllere de hitap etmek gerekiyor, ruhları beslemek gerekiyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak hem geçmişimizdeki güzelliklere hem değerlerimize hem de büyüklerimize sahip çıkarak onun anlaşılması noktasında her türlü hassasiyeti gösteriyoruz. Böyle güzel etkinliklerle şehrimize değer katmaya devam ediyoruz. Bugün Şeb-i Arus. Vuslatın 744. yıl dönümü. Vuslat Hz. Mevlana'nın ölüme verdiği ad. Allah'a kavuşama, Allah'la buluşma günü. Yani gerçek buluşma. O, ölümü uyanış olarak görüyor. Hayat onun için bir uyku" dedi.

Şeb-i Arus etkinliğinde, Şef Selim Öztaş yönetimindeki Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı, Türk Tasavvuf Müziği konseri ile ilahi ve kasideler seslendirdi. Programın onur konuğu olan Serdar Tuncer, Mevlana şiirleriyle geceye renk katarken, ışık ve görsel sunumların yapıldığı gecede sema ekibi ise Ayin-i Şerif gösterisi yaptı.

Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS