Basmane tasarımıyla Venedik gezisine gidiyor

Basmane tasarımıyla Venedik gezisine gidiyor

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencisi İrem Kaleci, Basmane semti için tasarladığı planlar ile Venedik Mimarlık Bianeli gezi ödülünü kazandı.

İZMİR Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğrencisi İrem Kaleci, Basmane semti için tasarladığı planlar ile Venedik Mimarlık Bianeli gezi ödülünü kazandı.


Farklı grupların, birçok ülkeden gelen sığınmacı ve mültecilerin yaşam alanı haline gelen Basmane semti için, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde öğrenim gören mimar adayları, yabancılar için eğitim, kütüphane, konaklama alanlarına dönüşen bir planlama yaptı. Öğrencilerin Basmane semti için tasarladığı planlar, İzmir Serbest Mimarlar Derneği'nin düzenlediği bitirme projeleri yarışmasından ödülle döndü. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi İrem Kaleci, Venedik Mimarlık Bianeli gezi ödülünü kazandı. Öğrencilerden Cansu Nur Tatar, Deniz Taşkın ve Onur Polat'ın projeleri de sergilenmeye değer görüldü.


İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Altuğ Kasalı, araştırma görevlisi Ece Küreli Gülpınar, Rüya İpek Balaban, Gaye Bezircioğlu Senvenli yürütücülüğünde gerçekleşen çalışmada, öğrenciler yıl boyunca Basmane'de inceleme yaptı. İEÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Altuğ Kasalı, Basmane'nin İzmir'in tarihi merkezleri arasında yer aldığına ve sürekli farklı gruplara ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, "Basmane semtini stüdyomuzun teması olarak belirledik. Basmane: Remix adını verdiğimiz bu çalışmada, alanın çok bilişenli ve katmanlı sosyal, demografik ve ekonomik yapısı referans olarak belirlendi. Bu bölgede tarih boyunca gündelik hayatlarını beraberce sürdüren farklı gruplar var.  Bu katmanlı yapıda farklı grupların nasıl tekrar var olabilecekleri stüdyonun ana araştırma alanlarından biri oldu" dedi.


Bölgenin son yıllarda özellikle, ülkelerindeki iç savaştan kaçan birçok Suriyeliye ev sahipliği yaptığını aktaran Altuğ, öğrencilerin alan için eğitim, kütüphane, sosyal paylaşım alanları planladığını söyledi.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS