Bornova'nın duvarları konuşuyor

Bornova'nın duvarları konuşuyor

BORNOVA Belediyesi'nin 'Konuşan Duvarlar' projesi kapsamında, Ege Üniversitesi'nin 373 Sokak üzerindeki bahçe duvarına Bornova'nın tarihini anlatan resimler yapıldı.

BORNOVA Belediyesi'nin 'Konuşan Duvarlar' projesi kapsamında, Ege Üniversitesi'nin 373 Sokak üzerindeki bahçe duvarına Bornova'nın tarihini anlatan resimler yapıldı. Bisiklet ve atletizm yarışlarıyla golf ve tenis oyunlarının Türkiye'de ilk kez Bornova'da oynandığını hatırlatan graffiti çalışmaları ilgi çekiyor

Bornova Belediyesi'nin ilk olarak Yakaköy Mahallesi'nde başlattığı 'Konuşan Duvarlar Projesi' Bornova'nın pek çok mahallesinde binaların penceresiz (sağır) cephelerini renklendirdi. Binaların konumlarına göre bazı noktalarda sprey boyalarla yapılan graffiti eserleri duvarları süslerken, daha yüksek yapılarda giydirme resimler kullanıldı. Bornova Belediyesi tarafından daha önce düzenlenen 'Uluslararası Suluboya Festivali'ne katılan sanatçılar tarafından resmedilmiş Bornova manzaraları ile hazırlanan giydirmeler de estetik bir görünüm kazandırdı. Vatandaşların da beğenisini kazanan Konuşan Duvarlar Projesi farklı alanlarda yeni projelerle Bornova'yı renklendirmeye devam ediyor.

Bornova Belediyesi son olarak Ege Üniversitesi'nin Kazım Dirik Mahallesi 373 Sokak üzerindeki bahçe duvarında özel bir çalışma yaptı. Golf ve tenisin Türkiye'de ilk kez Bornova'da oynandığı, bisiklet ve atletizm yarışmalarının da yine Türkiye'de ilk kez Bornova'da yapıldığı, yaklaşık 40 metre uzunluğu bulan graffiti çalışmasıyla anlatıldı. Bunun yanında daha önce kentin duvarlarını süsleyen duvarlara ek olarak trafo binaları ve mahallelerin merkezi bölgelerindeki duvarlar da yeni graffiti çalışmalarıyla renklendi.

ATATÜRK BÜSTÜ DE DUVARLARDA

Bornova Belediyesi, halen Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün karşısında bulunan Türkiye'de ilk olduğu belirtilen Atatürk Büstü'nü de Konuşan Duvarlar Projesi'ne dahil etti. Dünyaca ünlü heykeltıraş Henry Krippel tarafından yapılan ve 1926 yılının Haziran ayında Ege Üniversitesi'ndeki yerine yerleştirilen büst Bornova'nın ilkleri arasında olması nedeniyle Halk Eğitim Müdürlüğü binasının duvarına giydirme resim olarak konuldu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS