EGEV KOBİ’leri geleceğe taşıyacak

EGEV KOBİ’leri geleceğe taşıyacak

EGE Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV), özel sektör, sivil toplum ve akademiyi buluşturacak proje ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) Endüstri 4.

EGE Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV), özel sektör, sivil toplum ve akademiyi buluşturacak proje ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) Endüstri 4.0'a hazırlamak için danışmanlık hizmetleri ve kapsamlı eğitimler verecek.


EGEV Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (EGEVDEM) vereceği eğitimlerle KOBİ’leri Endüstri 4.0’a hazırlayacak. Bu amaçla Harvard Business School Öğretim Üyesi, Stratejik Yönetim ve Uluslararası Finans Yönetimi Uzmanı Prof.Dr.Özgül Gök, KOBİ’lere danışmanlık hizmetleri ve kapsamlı eğitimler verecek. EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, proje ortakları ve EGEV Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında projeyi kamuoyu ile paylaştı. EGEV’in 1992 yılında İzmir Valiliği, İzmir belediyeleri, üniversiteleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile bölgede iş birliği kültürüyle çalışarak yerel kalkınmayı desteklemek üzere kurulmuş bir vakıf olduğunu belirten EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, "1998 yılında İzmir çevresindeki 9 ilin valilikleri, sanayi odaları, ticaret odaları, rektörleri başta olmak üzere benzer kurumların katılımı ile bölge düzeyinde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Ege Bölgesi illerinin birbirleri ile uyum ve dayanışma içinde çalışarak bölgenin kalkınması için projeler üretmek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir. Şimdi ise, EGEVDEM‘i kurduk. Özellikle, bölge şirketlerine yönetim danışmanlığı desteği vereceğiz. Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek Harvard Business School metotlu danışmanlık ve eğitim çalışmaları projesiyle, kurumsal ilke ve değerlerimiz doğrultusunda, yerel kalkınmaya yönelik çalışmalarda iş dünyasının önde gelen kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve yöneticilerinin sürdürülebilirlik ve süreklilik ilkelerine uygun yetişmeve gelişmelerini desteklemek üzere EGEV olarak elimizi taşın altına koyuyoruz" diye konuştu.


AİLE ŞİRKETLERİNE EĞİTİM


Özellikle Ege Bölgesi şirketlerinin Endüstri 4.0 yolculuğuna yönetim danışmanlığı desteği ve şirket ortakları ile kurum yöneticilerinin stratejik yönetim alanında profesyonel gelişimlerine yönelik eğitimler vereceklerini belirten Susam, "Ege Bölgesi’ndeki aile şirketlerinin eğitim hizmetlerine öncelik vereceğiz. Aile şirketlerin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması için bu konudaki deneyimli hocalarımız eğitimler verecek. Şirketlerin Endüstri 4.0’a hazırlanması için neler yapması gerektiği konusunda eğitimler olacak. Katma değerli üretim ve ihracatın sağlanması için şirketlere yol haritaları sunmak istiyoruz. Bu şekilde Ege’deki şirketlerin ömürlerini uzatarak, ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlamasına önderlik etmeyi amaçlıyoruz" dedi. KOBİ'lere ve iş dünyasına danışmanlık yapmak üzere sosyal bir görevi yerine getirdiklerini söyleyen Susam şunları anlattı:


"Bize başvuru yapan tüm şirketlerimizin durumlarını değerlendirerek hiçbir ücret almadan yol haritasını çizeceğiz. Bu gönüllü çalışmanın yanında üniversite son sınıf öğrencilerinin de katıldığı eğitimlerle hem üniversiteden çıkacak öğrencilerin iş dünyasıyla tanışmasını hem de bundan sonra firmaların Endüstri 4.0'a hazır bir çalışma içinde olmasını istiyoruz."


GELECEK KUŞAKLARIN EĞİTİMİ


EGEV ile Can Çirişoğlu Danışmanlık birlikteliği ile kurulan EGEVDEM’in kurumların gelecekte var olmaları açısından sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik işlevsel yönetim alanlarında Geleceğin Yönetsel Dönüşümü Projeleri yürüteceğini söyleyen Can Çirişoğlu da eğitim almak için İstanbul'a gidenlerin tam tersine bir akım gerçekleşeceğini öne sürerek "İzmir'de henüz verilmemiş olan stratejik yönetime dair birçok eğitim bu program çerçevesinde verilecek. Aile şirketlerine üst yönetim eğitimi ve gelecek kuşakların yetiştirilmesi konusunda uzmanlaştık. Sosyal sorumluluk ile gençlere yönelik çalışmalar yapıyoruz. Günümüzde küresel yarışmanın içinde olmak için belli bir insan kalitesine ulaşma zorunluluğu var. Bilgi ile insanın buluşturulma zorunluluğu var. Biz gönüllü danışmanlık vereceğiz. Gençlerle birebir hem eğitsel hem uygulamalı çalışmalar yapılacak" dedi.


'İNSAN YETİŞTİRMEYE ODAKLANDIK'


Almanya ve Amerika'daki kuruluşlara üst düzey danışmanlık yaptığını ifade eden Uluslararası Finans Yönetimi Uzmanı Prof. Dr.Özgül Gök ise, iş dünyası için uzun yıllardır çalıştığını söyleyerek gelecek için Ege Bölgesi'ne yatırım yaptıklarını belirtti. Projenin Ege Bölgesi ile birlikte tüm Türkiye'ye yayılacağını ifade eden Gök, "Geleceğe hazır insanlar yetiştireceğiz. Katılımcı merkezli öğretim metodunu kullanacağız. Eğitimin içeriği çok önemli. İnsan yetiştirmeye odaklandık. Sadece eğitim değil danışmanlık da yapacağız. Dünyada aile şirketleri üçüncü nesilden sonra yok olmaya mahkum gözüküyor. Türkiye'de ise durum daha da vahim. İkinci nesilden sonra üçüncü nesile geçmeden bütün şirketler yok oluyor. 14-18 ve 18-25 yaş gruplarına Harvard Business okulunda uyguladığımız genç kuşakları yetiştirme programları yapacağız. Kendilerini tanımaları ve aile güçlerini tanımaları içn genç kuşaklara hizmet edeceğiz. Finansal performans geliştirmeyle ilgili Türkiye'de ciddi bir sıkıntı var. Bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor. Firmaların geleceğe daha sağlam ayak uydurmalarını hedefliyoruz" diye konuştu.


Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAF


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS