Göğüs kafesi açılmadan aort kapakları değiştirildi

Göğüs kafesi açılmadan aort kapakları değiştirildi

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 71 yaşındaki Fatma Ayten ve 73 yaşındaki Cevriye Çelikkaya'nın dar olan aort kapakları, göğüs kemiği kesilmeden 'minimal ınvaziv yöntemle' değiştirildi.

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 71 yaşındaki Fatma Ayten ve 73 yaşındaki Cevriye Çelikkaya'nın dar olan aort kapakları, göğüs kemiği kesilmeden 'minimal ınvaziv yöntemle' değiştirildi.


Manisa'nın Salihli ilçesinde yaşayan Fatma Ayten ve Cevriye Çelikkaya’ya, nefes darlığı, halsizlik ve bayılma şikayetleri ile gittikleri sağlık kuruluşlarında aort kapağı darlığı teşhisi konuldu. Hastalar doktorların yönlendirmesi ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’ne başvurdu. Burada yapılan tetkiklerin ardından, ameliyat kararı verildi. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. Ayşegül Kunt, Doç. Dr. Burçin Abud ve Op. Dr. Ayşen Yaprak Engin’den oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarda, hastaların sternum denilen göğüs kemiği kesilmeden ve göğüs kafesi açılmadan, göğüs boşluğundan girilerek aort kapakları dikişsiz biyolojik kapak ile değiştirildi. Ameliyatın ardından daha konforlu bir süreç yaşayan ve daha az ağrı hisseden hastalar, hastaneden de daha erken taburcu edildi. Sağlığına kavuşan ve rahat bir ameliyat süreci geçirdiklerini dile getiren hastalar, operasyonu gerçekleştiren doktorlara ve tüm ekibe teşekkür etti.


HASTALAR DAHA ERKEN TABURCU OLUYOR


Minimal invaziv yöntem hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ayşegül Kunt bu ameliyatı   Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez gerçekleştirdiklerini belirterek,  "Normalde bu ameliyatlar kasıklardaki damarlar kullanılarak kanülasyon dediğimiz işlemle kalp-akciğer makinesine bağlanılarak yapılıyor. Biz bu hastalarda kanülasyon işlemini de açtığımız ameliyat bölgesinden gerçekleştirdik. Böylece tek bir bölgeden hem kalp–akciğer makinesine bağlantı oluşturuldu, hem de kapak değiştirildi. Hastaların kasıklarına ve buradaki damarlara işlem yapılmadı. Göğüs kemiği kesilmeden ameliyat gerçekleştirildiği için ameliyatın ardından hastalarımız daha az ağrı hissetti ve daha erken taburcu oldu" dedi.


Doç. Dr. Burçin Abud da göğüs kemiği kesilen hastaların ameliyatın ardından 30 ile 45 gün düz yatması gerekirken, bu yöntemle yapılan ameliyatın ardından yan yatabildiklerini belirterek, "Bu kadar uzun süre düz yatmak özellikle yaşlı hastalarda sırt ve omuz problemlerine yol açabiliyor. Bu yöndemde tek kesi bölgesinin olması, kasıklara ve buradaki damarlara da müdahale edilmediği için ameliyat sonrası hastalar açışından daha konforlu oluyor" diye konuştu.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS