İskele Mahallesi'ne yeni tesis

İskele Mahallesi'ne yeni tesis

İZMİR'in Urla ilçesinin İskele Mahallesi’nde gerçekleştirilen kıyı düzenlemesinin devamında iki yeni tesisin daha yapımı gerçekleştirilecek.

İZMİR'in Urla ilçesinin İskele Mahallesi’nde gerçekleştirilen kıyı düzenlemesinin devamında iki yeni tesisin daha yapımı gerçekleştirilecek. İskele kıyısında bulunan Tanju Okan Parkı tematik ögelerle baştan sona yenilenecek. Tanju Okan Parkı’nın hemen arkasındaki alanda ise basketbol ve tenis sahalarının da içinde yeraldığı tesisin yapım çalışmaları başladı.


Uzun yıllardır özellikle SİT kararları sebebiyle yatırım yapılamayan, varolan tesislerin de benzer nedenlerle yenilenmesine olanak sağlanamayan İskele Mahallesi bölgesinde çalışmalar yapılıyor. İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun da izniyle Tanju Okan Parkı arkasında 'spor tesisi' çalışmaları başladı. Alanda 2 tenis kortu, 2 basketbol sahası, spor alanı çevresinde yürüyüş yolları, tribün, dinlenme ve oturma alanları, koşu parkurunun içerisinde yer alacağı tesis yanında 100 araçlık otopark yapılacak.


Urla Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince yapılacak çalışmaların ikinci aşaması ise Tanju Okan Parkı’nın yenilenmesi olacak. Tanju Okan Parkı düzenlemesinde ise özel tasarım çocuk oyun grubu, sahne ve oturma alanı, kare ve dairesel oturma birimi, bisiklet yolu, dairesel süs havuzu yapılacak. Parkta Tanju Okan’ın şarkılarından alınan sözler özel aydınlatma ile yansıtılacak. Parkın ana teması müzik olacak. Okan’ın heykeli etrafında ise bir anıt ve ses sistemi tasarlandı.


PAZARYERİ DE YENİLENECEK


Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İskele bölgesinde ilk bölüm çalışmalarının tamamlanmasının ardından spor merkezi yapımına başlandığını belirtirken, "Bu yatırım bölgemizin önemli bir eksiğini giderecektir. Spor tesisleri aynı zamanda dinlence alanı olarak Urlamız’a yakışır bir yatırım olacak. Ayrıca burada yaşayan yurttaşlarımızın ve esnafımızın da titizlikle üzerinde durduğu Tanju Okan Parkı yenilenmesi süreci de başladı. Parkımız sanatçımızın adına yakışır biçimde yenilenecek" dedi.


Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, bu bölgede bulunan İskele Pazaryeri’nin de koruma kurulunun izin verdiği koşullarda modernize edileceğini belirtirken, "İskele Mahallemiz uzun süre fiziksel düzenleme yapılmayan bir mahallemiz. Dönemimizdeki çalışmalarımız ile İskele bölgemiz kent dışından gelen konuklarına da hizmet verecek" diye konuştu.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS