İzmir’de sanat ve antikayı buluşturan festival

İzmir’de sanat ve antikayı buluşturan festival

İZMİR'deki Alsancak Garı’nda retro ürünlerin sergilendiği Retro Festivali başladı.

İZMİR'deki Alsancak Garı’nda retro ürünlerin sergilendiği Retro Festivali başladı. 28 Ekim Pazar gününe kadar sürecek olan festivalde, geçmişe ait ürünler sergileniyor, 1980’lerden kalma atari oyunları oynatılıyor ve yerel gruplar müzik dinletisi sunuyor. Aynı zamanda minyatür, çini, ebru ve resim atölyelerinin de bulunduğu festival, sanat ve antika ürünleri bir araya getiriyor.

Alsancak Garı’nda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ev sahipliğinde düzenlenen İzmir Retro Festivali başladı. İzmir Klasik Otomobiller Derneği’nin klasik araç sergisinin de bulunduğu festivalde, oyuncaktan kıyafete çeşitli retro ve vintage ürünler sergileniyor. 1980’lerden kalma atari oyunları oynatılırken, minyatür, çini, ebru ve resim gibi atölyelerde eğitimler veriliyor. Her yaştan ziyaretçiyi ağırlayan festivalde ilk günden 3 bin bilet satışı yapıldı. Festival sonunda ise toplam 40 bin bilet satışı hedefleniyor. 28 Ekim Pazar gününe kadar sürecek olan festivalin son gününde vintage giysilerin zorunlu tutulduğu konsept partisi yapılacak.

ESKİYE DAİR HER ŞEY

İzmir Retro Festivali’nin şehir konseptinde düzenledikleri ilk etkinlik olduğunu dile getiren festival koordinatörü Muhammed Kurel (25), "Türkiye’de bu konseptte yapılan ilk organizasyon, aslında Türkiye’nin ilk retro festivali. Bunun Avrupa’da sadece 4 emsali var. Daha önce İstanbul’da 1 günlük retro günleri düzenleniyordu ancak içinde hem sanat hem antikanın bir arada bulunduğu ilk organizasyon bu oldu. Burada çocukluğumuzdan taşıdığımız kaybolan, kırılan oyuncaklar sergileniyor. Atari oyunları oynatılıyor. İzmir Klasik Otomobiller Derneği’nin klasik araba sergisi var. Antika ekspertizi yapılıyor ve saat 14.00’ten 18.00’e kadar minyatür, çini, ebru ve resim gibi atölyeler var. 18.00’den sonra ise yerel grupların konserleri başlıyor. Burada yer alan stantlar ise gün boyu faaliyet gösteriyor. Çoğunlukla plakçılar, retro ve vintage kıyafet satan firmalar, antikacılar var. İçeriğinde eskiye dair her şeyin bulunduğu bir organizasyon oldu. Bu festivalden sonraki hedefimiz ise, retro festivalini İstanbul, Ankara gibi illere taşıyarak bir gar festivali haline dönüştürmek" dedi.

Hande NAYMAN / İZMİR,(DHA)

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS