Liflerin Dili sergisine ilgi büyük

Liflerin Dili sergisine ilgi büyük

İZMİRLİ uluslararası Lif Sanatçısı, Araştırmacı- Yazar Prof. Sühendan Özay Demirkan'ın "Liflerin Dili" adlı sergisi Galeri A Güncel Sanat Merkezi'nde açıld

İZMİRLİ uluslararası Lif Sanatçısı, Araştırmacı- Yazar Prof. Sühendan Özay Demirkan'ın "Liflerin Dili" adlı sergisi Galeri A Güncel Sanat Merkezi'nde açıldı.


El ile şekillendirme, el yapımı kağıt ve ham ipek ile oluşturulan  "Çeyiz Sandığı-Gelin Ayakkabıları / Dowry Trunk -Wedding Shoes" koleksiyonundan 2 yapıtının Fransa Lyon'da bulunan  Musee des Tissus Musee des Arts Decoratifs de Lyon müzesi koleksiyonuna dahil olduğunu ve 2017 Aralık ayından beri Fransa'nın ünlü tasarımcıları ile birlikte sergilenmesinin sürdüğünü de vurgulayan Prof. Sühendan Özay Demirkan, Galeri A Güncel Sanat Merkezi'nde sergilenen eserlerinin iki bölümden oluştuğunu, birinci bölümünde tapestry dokümanın bir sanat formu olarak profilini yükseltmeyi, bu sanat formunun yenilenmesini ve görünürlüğünü sağlamayı amaçladığını, serginin 2'nci bölümünü ise kâğıt ayakkabı heykeller ve sanatsal ayakkabı düzenlemelerinin oluşturduğunu söyledi. Demirkan, "Çalışmalarım bir kadının yaşamının farklı evrelerinde düşlediği farklı ayakkabılar üzerine, düş ile gerçeğin, dün ile yarının, gelenek ile modernitenin, yerel ile evrenselin kesiştiği bir an üzerine kurgulanan bir fantezi. Çeşitli geleneksel ve geleneksel olmayan teknikleri harmanlıyor. Nesnelerin bir tür yokluğa; izleyicinin vücudun yokluğunda nasıl tepki vereceğini sorgulamaya, bütün bunların yanında elbette, sanat ve zanaatın ne denli özgür bir yaratıcılık sahnesi oluşturduğunu da vurgulamaya çalıştım" dedi.


Sergi 24 Şubat 2018'e kadar gezilebilecek.


Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAF


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS