Narenciyede sinekle mücadeleye verilen destek artırıldı

Narenciyede sinekle mücadeleye verilen destek artırıldı

YAŞ meyve sektörü, 2023 hedeflerine ulaşmak için güç birliğine gitti. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından Seferihisar'da organize edilen "

YAŞ meyve sektörü, 2023 hedeflerine ulaşmak için güç birliğine gitti. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından Seferihisar'da organize edilen "Ortak Akıl Toplantısı"na Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici birlikleri, kooperatifler, ihracatçılar, tüccarlar tam kadro katılarak sektörün sorunların çözümü ve ihracatta 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yapılması gereken çalışmalar konuşuldu.


Türkiye'de mandalina üretiminin önemli merkezlerinden olan Seferihisar ve Gümüldür'den üretici, tüccar ve ihracatçıların yoğun katılım gösterdiği Seferihisar Çağan Irmak Kültür Merkezi'nde Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak’ın açılış konuşması ile başlayan ve moderatörlüğünde devam eden toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürü Zekerriya Durmuş, Yüksek Ziraat Mühendisi ve Tarım Danışmanı Hüseyin Gültekin, Köy-Koop Merkez Birliği Başkanı Neptün Soyer ve Seferihisar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Sayarer narenciye üretiminde izlenmesi gereken yolu özetledi. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk, hava sıcaklıklarındaki artış nedeniyle narenciye ürünlerinde Akdeniz meyve sineği popülasyonlarında artış olduğunu, Akdeniz meyve sineği tuzaklarına verdikleri 50 TL'lik desteğin 80 TL'ye çıkarılması ile ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin talimatı olduğunu kısa sürede bu desteğin artacağı müjdesini verdi. İhracata giden ürünlerin geri gelmemesi için doğru mücadele tekniklerinin uygulanması gereğinin altını çizen Selçuk, "Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele konusunda tüm üreticilere siyah poşet dağıtılacağız ve üreticilerin vuruktan dolayı ağaç dibine düşen meyveleri bu poşetlere atmalarını istiyoruz. Bu sayede Akdeniz Meyve Sineği ile etkin bir mücadele gerçekleştireceğiz. Bu yöntem Adana bölgesinde çok olumlu sonuçlar verdi. Feromon tuzağı konusunda TÜBİTAK ile bir çalışma yapıyoruz ve yakın dönemde yeni feromon tuzakları ortaya çıkacak" dedi.


İZMİR, (DHA)


FOTOĞRAF


 


 


{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS