Gazi ve şehit yakını için yardım toplayanlara karşı uyarı

Gazi ve şehit yakını için yardım toplayanlara karşı uyarı

TÜRKİYE Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman, son zamanlarda vakıf ve dernek adı altında gaziler ve şehit yakınlarına yardım için insanlardan çeşitli taleplerde bulunan kişiler olduğunu belirterek, "Şehit ve Gazi yakınlarına Mehmetçik Vakfı dışında yardım sağlayan vakıf bulunmamaktadır" dedi.

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- TÜRKİYE Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman, son zamanlarda vakıf ve dernek adı altında gaziler ve şehit yakınlarına yardım için insanlardan çeşitli taleplerde bulunan kişiler olduğunu belirterek, "Şehit ve Gazi yakınlarına Mehmetçik Vakfı dışında yardım sağlayan vakıf bulunmamaktadır" dedi.
yazılı bir açıklama yapan Yunus Karaman, son günlerde Türkiye genelinde şehit aileleri ve gazilere veya çocuklarına yardım edeceklerini söyleyip kamu, kurum ve kuruluşlarının müdürü, amiri ile sanayici işadamı ve esnafı arayarak, ziyaret ederek kitap, dergi, bayrak, hediyelik eşya gibi göndermeyi taahhüt eden dernekler ve vakıflardan olduğunu söyleyen kişilerin ortaya çıktığını belirtti. Bu kişilerin milletin manevi duygularını istismar edip haksız kazanç peşinde koşarak şehit aileleri ve gaziler adına maddi yardım talebinde bulunduğunu ifade eden Karaman, şunları söyledi:
"Bu tür kişilere itibar edilmemesini, özellikle Ankara Merkezli bir kaç vakıf ve derneğin bu konuda ön plana çıktığını üzülerek müşahade etmekteyiz. Gerekli resmi organlara şifai olarak başvurduğumuzda Avrupa Birliği'ne üyelik kapsamında örgütlenme özgürlüğünün yasalarla genişletilmesi nedeni ile herhangi bir işlem yapılamamaktadır. 2847 Sayılı Kanuna göre derneğimiz haricinde kurulması ve faaliyet göstermesi yasak olmasına rağmen, şehit ve gazi ibareli dernekler son günlerde çoğalmaktadır. Şehit ve Gazi yakınlarına Mehmetçik Vakfı dışında yardım sağlayan vakıf bulunmamaktadır. Ama maalesef gün geçtikçe  çoğalan vakıflar ve dernekler milletimizden şehit ve gazi yakınlarına yardım yaptıklarını iddia etmekteler ve yardım talep etmektedirler. Bu tür STK'ların bir çoğu tabeladan ibaret olup çoğu da denetim dışı ve şeffaflıktan uzaktır. Bu kapsamda Yüce Türk Milletinden ricamız bizlerin adını kullanarak haksız menfaat temin eden kişilere ve STK temsilcilerine itibar etmemeleridir. Tereddüte düşülmesi halinde derneğimizden  bilgi alınabilir."
FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS