Simav'dan engellilerin ev ekonomisine destek

Simav'dan engellilerin ev ekonomisine destek

KÜTAHYA'nın Simav Belediyesi, engellilere kendi yaptıkları el emeği göz nuru ürünlerini satarak aile bütçelerine katkıda bulunma imkanı sunuyor.

KÜTAHYA'nın Simav Belediyesi, engellilere kendi yaptıkları el emeği göz nuru ürünlerini satarak aile bütçelerine katkıda bulunma imkanı sunuyor.


Kendi yaptıkları ürünleri Simav Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda ücretsiz açılan Hanımeli Pazarındaki dükkanda satma olaragı bulan Simavlı engelliler, hem aile bütçelerine destek oluyor hem de ürünlerinin değer bulmasının mutluluğunu yaşıyor. Simavlı engelli bireylere umut dünyasının kapılarını açan Hanımeli Pazarında, 3 dükkan yer alıyor. Her biri 25'er metrekare olan dükkanlardan biri, belediye tarafından ücretsiz olarak ilçede engellilerin tek çatı altında toplandığı Dikensiz Güller Derneği'ne tahsis edildi. Simav'da sayıları 100'e yaklaşan engelliler, evlerinde veya kurslarda yaptıkları ahşap boyama, takı, ebru, keçe işi, resim, cam süsleme, çeyiz ürünleri ve daha birçok el emeği göz nuru ürünleri, belediyenin kendilerine ücretsiz tahsis ettiği Hanımeli Pazarındaki dükkanlarında satabilmenin mutluluğunu yaşıyor.


Simav Dikensiz Güller Derneği Başkanı Canan Yıldırım, "Üyelerimiz evde veya kurslarda yaptıkları çeşitli ürünleri buraya getirerek bize teslim ediyor. Biz de satılan ürünün parasını kendilerine teslim ediyoruz. Bunun yanında bazı hayırsever vatandaşlarımız da evlerinde yaptıkları ürünleri bize getirip derneğimize bağış yapıyorlar. Buradaki ürünleri satarak hem aile bütçemize katkı sağlıyoruz hem de emeklerimizi değerlendirmiş oluyoruz. En önemlisi de burada bulunmakla sosyalleşiyoruz. Biz engellilere böyle güzel bir yaklaşım sergileyen Belediye Başkanımız Süleyman Özkan'a teşekkür ediyoruz. Bizim toplumla aramızdaki engelleri ortadan kaldırdı. Bir dediğimizi iki etmiyor. Şimdi engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıracak yeni projelerimizi hayata geçirmeye hazırlanıyoruz" dedi.


Simavlı ev hanımı Saime Yenen (67), "Çok güzel bir etkinlik. İhtiyaç duyduğum bazı ürünleri satın almak için engelli kardeşlerimizin dükkanını tercih ediyorum. Hem çok güzel eserler, hem de emsallerine göre çok ucuz. Hem bizler hem de engellilerimiz kazanıyor. Simavlı hanımları buradan alışveriş yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.


Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), (DHA)


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS