MASKİ'den çiftçilere analiz müjdesi

MASKİ'den çiftçilere analiz müjdesi

MALATYA'da Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki bölgenin en büyük laboratuarında 'Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Analizi' yaparak çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor.

MALATYA,(DHA)- MALATYA'da Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesindeki bölgenin en büyük laboratuarında 'Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Analizi' yaparak çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor.
MASKİ Genel Müdürlüğü, Malatya'nın içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapısını güçlendirerek modern bir altyapı inşa ediyor. MASKİ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun en büyük laboratuarında içme suyu analizlerinin yanı sıra tarımsal amaçlı sulama analizleri de gerçekleştiriyor.  Çevre Laboratuarı'nın gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgi veren MASKİ Genel Müdür Ertan Mumcu, "Kurumumuz Çevre Laboratuarı'nda son teknolojik cihazlar ve yöntemler kullanılarak alanlarında uzman ve tecrübeli personellerimiz tarafından toprak, yaprak ve sulama suyu analizleri yapıyor. Laboratuarımız Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerimize toprak ve yaprak analiz hizmeti sunarak, destek ve hibe programlarından faydalanmalarını sağlıyor. Tarımsal Analiz hizmetlerimiz ile laboratuarımız organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına öncülük etmektedir. Ayrıca çiftçilerimiz tarafından tarla, bağ ve bahçelerde açılan sondaj kuyuları ile sulama amaçlı kullanılan suların sulama suyu kalite analizleri de laboratuarımızda yapılmaktadır. Laboratuarımızda toprak analizi yıllık ortalama 3 bin -4 bin, sulama suyu analizi ise yıllık ortalama 250- 300 adet yapılmaktadır. MASKİ Çevre Laboratuarı'na halkımızı davet ediyoruz. Çiftçilerimizin toprak analiziyle doğru gübreleme yapmasını, yaprak analiziyle doğru gübrelemeyi, su analiziyle de suyunun tuzunu, kirecini görmesini ve doğru sulama yapmasını teşvik etmek istiyoruz" dedi.
FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS