Konut kredisi faizlerinin yüksekliği emlakçıları üzdü

Konut kredisi faizlerinin yüksekliği emlakçıları üzdü

MANİSA Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, konut kredisi faizlerinin yüksek olması nedeniyle emlak sektörünün durgunluk yaşadığını söyledi.

MANİSA Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, konut kredisi faizlerinin yüksek olması nedeniyle emlak sektörünün durgunluk yaşadığını söyledi. Akyüz, daha önce konut satışlarında yapılan kampanyaları hatırlatarak, faiz oranlarını düşürecek konut kampanyası çağrısı yaptı.


Emlak sektöründe geçen mayıs ayı içinde uygulanan konut kampanyası sektörü hareketlendirirken, kampanyanın sona ermesi ve konut kredisi faizlerinin yükselmesi emlakçıları da üzdü. Manisa Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, konut kampanyasının 3 ay daha devam etmesi için çağrı yaptı. Konut kampanyalarının piyasayı canlandırdığını, ancak şu an faizlerin çok fazla arttığını kaydeden Akyüz, "İnşaat sektörü lokomotif bir sektör. Konut kampanyasında bankalar faizleri yüzde 1'in altına düşürdü. İnşaat firmaları da yüzde 25'e varan indirimler yapmıştı. Bu kampanyalar sektörü biraz rahatlatmıştı. Ancak kampanyanın ardından faizler yükseldi. Bankaların ve inşaat firmalarının elini taşın altına koyarak sektörü yeniden haraketlendirmesini ve faizlerin yüzde 1'in altına düşmesini bekliyoruz. Bu kampanyanın 3 ay daha devam etmesinden yanayız" dedi.


Faiz oranlarındaki yüksekliğin piyasayı etkilediğini dile getiren Akyüz, "Faizlerin yükselmesiyle emlak sektörü kan ağlıyor. Faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi gerekiyor. Şu anda en düşük faiz oranı yüzde 1.27'dir. Yüzde 1.27 faiz oranıyla tüketici ev almakta zorlanır, ödeme güçlüğü çeker. Bu faiz oranlarıyla konut almak çok büyük sıkıntı. Gelen müşteriler de faiz oranlarını görünce ev almaktan uzaklaşıyor" diye konuştu.


Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS