Kurban Bayramı öncesi Manisa'da sıkı denetim

Kurban Bayramı öncesi Manisa'da sıkı denetim

MANİSA Büyükşehir Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, 21 Ağustos'ta başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi hem kurban satış hem de kesim yerlerinde sıkı denetimlerin olacağını söyledi.

MANİSA Büyükşehir Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş, 21 Ağustos'ta başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi hem kurban satış hem de kesim yerlerinde sıkı denetimlerin olacağını söyledi. Akbaş, "Bu yıl kasap belgesi olan kişilerin kesim yapmasına ve bu kesimlerin Kurban Bayramı öncesi belirlenecek olan kesim yerlerinde gerçekleştirilmesine izin verilecek" dedi.


Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Talip Akbaş ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Aydoğan İra, 21 Ağustos'ta başlayıp 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvanların satılacağı Manisa Canlı Hayvan Borsası'nda incelemelerde bulundu. İki daire başkanı, küçük ve büyükbaş olmak üzere toplam 184 padoku ve borsanın içindeki Büyükşehir Mezbahası'nı inceledi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla toplantı düzenlediklerini dile getiren Akbaş, kurban kesim ve satış yerleri, hijyen, il ve ilçe merkezlerine girecek kurbanlıklar için alınacak tedbirler konusunda kararlar alındığını ifade etti. Kurban satışının yapılacağı Manisa Canlı Hayvan Borsası'na Kurban Bayramı'ndan 15 gün önce kurbanlıkların alınacağına dikkat çeken Akbaş, bu sene denetimlerin daha sık olacağını açıkladı. Kasap belgesi olmayan kişilere kesim izni verilmeyeceğini de vurgulayan Akbaş, "Kasap olmayan kişilerin yaptığı kesimlerde yaşanan görüntüleri, geçen yıllarda gördük. Hem hayvana hem kendisine zarar oluyor. Ayrıca kasap olmayan kişiler, dini vecibelere uygun kesim yapmadığı için bayramın maneviyatına uygun kesimler olmuyor. Bu nedenle bu yıl kasap belgesi olan kişilerin kesim yapmasına ve bu kesimlerin Kurban Bayramı öncesi belirlenecek olan kesim yerlerinde gerçekleştirilmesine izin verilecek. Bu konuda hem zabıtamız hem kolluk kuvvetlerimiz gerekli hassasiyeti gösterecek. Vatandaşlarımızı da kasap belgesi olmayan kişilere kesim yaptırmaması konusunda uyarıyoruz" dedi. Akbaş, bayramda kesim yerlerinde vatandaşlara özel et poşetlerinin dağıtılacağını, böylece vatandaşların kurban etlerini hijyenik bir şekilde evlerine taşıyabileceğini ifade etti. Zabıta İşleri Daire Başkanı Aydoğan İra ise Kurban Bayramı'nın hem öncesinde hem bayram zamanında kolluk kuvvetleriyle birlikte gerekli denetimleri yapacaklarını dile getirerek, "Vatandaşlarımızın sağlık ve hijyenik bir bayram geçirmeleri için gereken neyse yapacağız" dedi.


İlker KILIÇASLAN / MANİSA,(DHA)


FOTOĞRAF


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS