Manisa ve Irak arasındaki ticaret bağları güçlenecek

Manisa ve Irak arasındaki ticaret bağları güçlenecek

MANİSA Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adnan Erbil, Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Duraid Othman Al Ghurairi ile bir araya geldi.

MANİSA Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adnan Erbil, Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Duraid Othman Al Ghurairi ile bir araya geldi. Iraklı heyet, Manisa ile Irak arasındaki ticaret bağları güçlendirme ve beraberlik mesajı verdi.


Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Duraid Othman Al Ghurairi, Başkan Yardımcısı Hayder Algburi ve beraberinden yer alan heyet, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Iraklı heyet, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil ve Manisalı işadamlarıyla bir araya geldi. Ziyarette iki ülke arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi. Manisa'nın ekonomisi hakkında Iraklı heyete bilgi veren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Irak ile Türkiye arasında 8 milyar dolarlık ihracat yapıldığını belirterek, "Bu rakam küçümsenecek bir rakam değil. Ancak bu rakamı karşılıklı ilişkilerle yükseltmemiz bizlerin elinde. Bu ziyaretin iki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracak ilk adım olarak görüyorum. Bizlerde bir heyet ile Bağdat'a ziyaret etmek isteriz. Oradaki ticareti yakından görmek isteriz. Son yıllarda en fazla dünyada  Müslümanlar üzülmekte. Bu yüzden bizler birlik olmalı, birlikte hareket etmeliyiz. Bizler bir arada olur, birlikte ticaret yaparsak kimseye ihtiyacımız olmaz' diye konuştu.


Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Duraid Othman Al Ghurairi ise Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası 3 sene önce kurulduğunu belirterek, "Aramızda tarihimizden gelen kardeşlik bağları var. Irak-Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası olarak iki ülke arasında ticareti geliştirmek için çalışıyoruz. Irak'ta Manisa'da üretilen birçok ürün bulunmakta. Bu ürünlerin çeşitliliğini arttırmak istiyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye'nin yabancı yatırımcılara sağladığı avantajlar hakkında da bilgi almak istiyoruz. Bir yatırımcı Türkiye'de nasıl yatırım yapabilir bunları öğrenmek istiyoruz. Bizlerde yaptığımız ziyaretlerde ülkemizin yabancı yatırımcılara sağladığı avantajları anlatıyoruz. Bağdat'ta yıl boyunca sadece Türk ürünlerinin yer aldığı bir sergi düzenlemek istiyoruz. Bu sergide Manisa'dan da katılımcının olmasını arzu ederiz. Irak dışarıdan göründüğü gibi bir ülke değil. Irak'ta yatırım için şuanda güvenli bir ortamın olduğunun bilinmesini istiyoruz' dedi.


Toplantının sonunda Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Irak heyetine Manisa'ya özgü ürünlerden oluşan hediye paketi hediye etti.


Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAF


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS